İsrail, Cenin’e bir iki operasyon daha yapacaklarını duyurdu!

İsrail, Cenin’e bir iki operasyon daha yapacaklarını duyurdu!

İşgal rejimi Başbakanı Binyamin Netanyahu dahil bazı yetkililer, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenledikleri saldırıların ardından yaptıkları açıklamalarda bölgeye bir iki operasyon daha yapabileceklerini duyurdular. İsrail Savunma Bakanı da, Filistin yönetiminin görevini yerine getirmesini beklediklerini söyledi.

Siyonist başbakan Netanyahu, Palmachim Hava Üssü’nde yaptığı ve Twitter hesabında paylaşılan açıklamasında Cenin’deki alt yapıya güçlü bir darbe vurulduğunu öne sürdü. Netanyahu, şu ifadeleri “İsraillileri öldürenlerin mekanı ya mezardır ya hapis. Buradan söylüyorum: Cenin’de terör yeniden baş gösterirse oraya döneceğiz. Bu sefer sandığınızdan daha hızlı ve daha güçlü olacak.” dedi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’da yayımlanan habere göre işgal rejimi Savunma Bakanı Yoav Gallant da yaptığı açıklamada, Cenin’de bir ya da iki operasyon daha gerçekleştirilebileceğini belirtti. Saldırılar sonrası İsrail’e Cenin’de hareket alanı açıldığını iddia eden Gallant, “Bu sabahtan itibaren artık Cenin’de hareket özgürlüğüne sahibiz. Daha önce bu mümkün olmamıştı. Tüm askeri operasyonlar için daha fazla güç gerekiyordu.” dedi.

Ordunun tüm hedefleri gerçekleşene kadar Cenin’de bir ya da iki operasyon daha düzenlenmesi gerekebileceğini vurgulayan Gallant, “İsrail vatandaşlarını korumak gerektiğinde A, B, C bölgesinin neresinde olursa olsun harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğiz.” diye konuştu.

Filistin yönetiminin konumuna değinen Gallant, Filistin yönetimi aktif olduğu ve güvenlik birimleri görevini yerine getirdiği takdirde bunun İsrail’in güvenliğine faydasına olacağını söyledi. Gallant, Filistin yönetiminden, İsrail ile anlaşmaları ve sorumluluğu gereği görevini yerine getirmesini beklediklerini kaydetti.

“Cenin’e tekrar dönmek zorunda kalacağız”

İşgalci İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari de KAN’da yer alan açıklamasında ordunun Cenin’de ve Cenin Mülteci Kampı’ndaki operasyonunun son olmadığını, gerektiğinde tekrar oraya dönülebileceğini kaydetti. Hagari, istihbarat bilgilerinin Cenin Mülteci Kampı’nda tüm hedeflere ulaşmak için yeterli olmadığını, silahlı grupların çoğunun kampın dışına çekildiğini söyledi.

“Operasyonun Cenin Mülteci Kampı’nın terör yuvasına dönüşmesini engelleme ve askeri altyapılarını yıkma yönündeki ana hedefi gerçekleşti.” iddiasında bulunan Hagari, baskının hedefleri arasında yer alan daha önce bir yahudi yerleşimciyi öldürmek suçlamasıyla aranan Filistinlinin bulunamamasına dair ise “gerekli istihbarat bilgilerinin elde edilememesinden ötürü saldırgana ulaşılamadığını” savundu. Hagari, “Maalesef bulundukları yere dair elimizde ön istihbarat bilgileri yoktu. Ama eninde sonunda saldırıyı gerçekleştirenleri bulacağız. Terörü yok etmek için elimizde sihirli değnek yok. Elimize net bilgiler geçtiğinde Cenin’e tekrar dönmek zorunda kalacağız.” dedi.

İsrail, kadın ve çocukları katletmekten çekinmiyor

İşgal ordusu, 3 Temmuz Pazartesi, Cenin kenti ile Cenin Mülteci Kampı’na baskın düzenlemiş ve bölgeyi kuşatma altına almıştı. İşgal güçlerinin havadan ve karadan yaklaşık 48 saat süren saldırılarında 4’ü çocuk, 12 Filistinli şehid olmuş, 20’si ağır yaklaşık 120 Filistinli Müslüman yaralanmıştı.

Mülteci kampından çekilen İsrail ordusu, bir askerinin öldüğünü açıklamıştı.

Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, işgalci İsrail Ordu Radyosu’na verdiği demeçte, operasyonun hedeflerine ulaşıldığını öne sürmüş, Cenin Mülteci Kampı’ndaki terör altyapısını çökerttiklerini ve 300 kadar şüpheliyi gözaltına aldıklarını duyurmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *