Birleşmiş Milletler, İsrail’i kınamamaya özen gösterdi!

Birleşmiş Milletler, İsrail’i kınamamaya özen gösterdi!

İşgal rejiminin dün gün boyu süren kanlı baskınının ardından BM Genel Sekreterlik Ofisinden, Genel Sekreteri Antonio Guterres adına yazılı bir açıklama yapıldı, olaylardan “derin endişe” duyulduğu iddia edildi.

BM Genel Sekreterlik Ofisi’nin yazılı açıklamasında Guterres’in, Cenin’deki gelişmelerden “derin endişe” duyduğu, “Tüm askeri operasyonlar uluslararası insani hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirilmeli.” ifadesini kullandığı bildirildi.

Türk Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ‘şiddetle kınama’ ifadesi kullanılırken, İsrail makamlarına bu tür eylemleri durdurun çağrısı yapıldı. Açıklama şöyle:

“İsrail güçlerinin İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da bulunan Cenin şehrinde bugün (3 Temmuz) gerçekleştirdikleri baskını şiddetle kınıyoruz.

Bölgedeki mevcut gerilimin bu saldırılarla yeni bir şiddet sarmalını tetiklemesinden derin endişe duyuyor, İsrail makamlarına sağduyulu davranmaları ve bu tür eylemleri durdurmaları yönündeki çağrımızı yineliyoruz.

Olaylarda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa, Filistin Devleti ve halkına başsağlığı diliyoruz.”

Cenin’de halk evlerini terk etmeye başladı

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *