D-8 Genel Sekreteri: Azerbaycan’ın başvurusu değerlendiriliyor

D-8 Genel Sekreteri: Azerbaycan’ın başvurusu değerlendiriliyor

Gelişen 8 Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Isiaka Abdulkadir Imam, iç tüzüğün yeni ülkelerin katılımına izin verdiğini belirterek “D-8 yakın gelecekte genişleyebilir.” dedi. Ekonomik işbirliği için 1997’de kurulan örgüt bugüne kadar varlığını sürdürmekle birlikte, küresel olarak nasıl bir etkinlik gösterdiği ise bilinmiyor.

D-8 Genel Sekreteri Imam, örgütün kuruluşunun 26. yılına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Imam, D-8 1997’de kurulurken temel hedefin gelişmekte olan 8 ülke arasında ekonomik işbirliğini ve ticareti geliştirmek olduğunu belirterek bu amacın hala devam ettiğinin altını çizdi.

Örgütün ekonomik işbirliği için kurulduğunu, bundan dolayı Rusya-Ukrayna Savaşı konusunda siyaset ve güvenlik konularına karışmadıklarını vurgulayan Imam, söz konusu savaşın son derece üzücü olduğunu dile getirdi.

Imam, örgütün halen genişleyebileceğini, iç tüzüğün buna izin verdiğini ifade ederek “D-8 yakın gelecekte genişleyebilir.” diye konuştu.

Örgütün 8 üyesi bulunduğunu, genişleme için yer olduğunu aktaran Imam, “İlgilenen bazı ülkelerden başvurular aldık ve yakın ülkelerin başvurularını değerlendiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Imam, bu çerçevede Azerbaycan’ın başvurusunun değerlendirildiğine dikkati çekti.

D-8’in 26. yılı kutlanırken sürecin kolay olmadığına işaret eden Imam, temel hedefin hala bu 8 üye ülke arasındaki ekonomik ticaret rakamlarını daha da artırmak olduğunu belirtti.

Imam, bu konuda çok özel bir enstrümanlarının bulunduğunu vurgulayarak “Tercihli Ticaret Anlaşması’nın” 8 üye devletin tümü tarafından imzalandığını, anlaşma uygulanmaya başladığında da D-8’in, dünyadaki ciddi ekonomi güç merkezinde olacağını kaydetti.

D-8 üyelerinin küresel ticaret payı yüzde 14

Eski başbakan Necmettin Erbakan’ın önderliğinde “üye ulusların refahını ve huzurunu artırmak” hedefiyle 1997’de kurulan D-8’e üye devletler, yaklaşık 1,2 milyar nüfusa ve küresel ticaretin yüzde 14’lük paya sahip.

İstanbul’da 15 Haziran 1997’de yapılan üye devlet ve hükümet başkanları zirvesinde, “İstanbul Deklarasyonu” ile kurulan D-8, kalkınmada işbirliğini sağlamaya, üye ülkeler arasındaki ticareti ve işbirliğini artırmaya yönelik uluslararası örgüt olarak mevcudiyetini sürdürüyor.

26’ncı yılında D-8 grubunun küresel etkinliği

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *