Somali’de ABD ve el Şebab’tan karşılıklı saldırılar

Somali’de ABD ve el Şebab’tan karşılıklı saldırılar

Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Afrika Birliği (AfB) üssünde “54 askerin cansız bedenini bulduk” açıklaması yaptı.

Somali’de Ugandalı askerler tarafından yönetilen bir Afrika Birliği (AfB) üssüne, 26 Mayıs’ta düzenlenen saldırıda en az 54 asker öldürüldü.

Euronews’un aktardığına göre, Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Aralarında bir komutanın da bulunduğu 54 askerin cansız bedenini bulduk” dedi.

Başkent Mogadişu’nun 120 km güneybatısındaki Bulo Marer’de şafak vakti bomba yüklü bir araç ve intihar bombacıları kullanılarak gerçekleştirilen ve ardından şiddetli çatışmaların yaşandığı saldırıyı El Kaide’ye bağlı El Şebab örgütü üstlendi.

AfB tarafından desteklenen Somali hükümetinin ağustos ayında başlattığı askeri operasyondan bu yana en ölümcül saldırılardan biri olarak kayda geçen saldırıda ölü sayısı ilk kez açıklandı.

Saldırıdan iki gün sonra Museveni, öldürülen askerlerin ailelerine başsağlığı dileyerek kayıplar olduğunu dolaylı olarak kabul etmiş, “tüm gerçeklerin kamuoyuna açıklanacağını” sözlerine eklemişti.

Museveni, “800 teröristin” saldırısıyla karşı karşıya kalan “bazı askerlerin beklendiği gibi tepki vermediğini ve paniklediğini, bunun da onları dağıttığını ve El Şebab’ın bu durumdan faydalanarak üssü işgal edip bazı teçhizatı imha ettiğini” sözlerine ekledi.

Saldırı Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği tarafından kınandı.

ABD, Şebab’a hava saldırısı düzenledi

ABD Afrika Komutanlığından (AFRICOM) 3 Haziran’da yapılan açıklamada, Somali’nin güneyindeki Wayanta bölgesinde hava saldırısı düzenlendiği belirtildi. Açıklamada, saldırıda 3 örgüt üyesinin öldüğü ve herhangi bir sivilin zarar görmediği bildirildi.

Somali ordusunun Eş-Şebab’a karşı geçen yıl başlattığı operasyonlarda çok sayıda bölge özgürleştirilmişti, örgüt zaman zaman şehirleri ve güvenlik güçlerini hedef alan saldırılar düzenliyor.

Şebab’ın askeri üsse saldırısı

Somali ordusu, terör örgütü Eş-Şebab’ın askeri üsse düzenlediği saldırıyı püskürterek 30 militanı etkisiz hale getirdiğini açıklamıştı.

31 Mayıs’ta Somali Enformasyon Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Galgadud bölgesinin Masagawa kentindeki askeri üsse militanlarca saldırı düzenlenmiş, yerel güçlerin de destek verdiği Somali ordusu, saldırıyı püskürtürken, en az 30 teröristi de öldürmüştü. Çıkan çatışmada 3 Somali askeri yaralanmıştı.

Somali ordusunun Eş-Şebab’a karşı geçen yıl başlattığı geniş çaplı operasyonlarda özgürleştirilen Masagawa kasabasında, Eritre’de eğitim almış askerler yerleştirilmişti. Örgüt, geçen hafta da Afrika Birliği barış gücü askerlerine saldırı düzenlemişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *