Meclis’te milletvekillerinin yemin töreni başladı

Meclis’te milletvekillerinin yemin töreni başladı

14 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimlerin ardından, seçilen 600 milletvekili ve Cumhurbaşkanı, 28’inci Dönem 1’inci Yasama Yılı’nın açılışı için TBMM’de bir araya geldi. Milletvekilleri kürsüye gelerek teker teker yemin etmeye başladı.

Yeni milletvekillerinin yemin töreni için meclis bugün saat 14.00’te toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Meclis’e gelerek locadaki yerini aldı. 11 saat sürmesi beklenen oturumu, “en yaşlı üye” sıfatıyla MHP Lideri Devlet Bahçeli yönetiyor.

İstiklal marşının okunmasının ardından milletvekilleri, seçim çevreleri ve soyadlarının alfabetik sıralamasına göre tek tek ant içmeye başladı.

Yemin sırası Ankara vekillerine geldiğinde Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşu yapılacak.

Kürsüye gelen milletvekilleri, yeminlerini, Anayasa’da yer alan yemin metnini sözlü olarak okuyarak gerçekleştiriyor. Yemin metninde ise şu ifadeler yer alıyor:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim” şeklindeki yemini ederek görevlerine başlayacak.

Meclis Genel Kurulunun cumartesi günü de Cumhurbaşkanının yemin töreni için toplanacağı bildirildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *