Hamaney’den hac mesajı: Hac olmazsa ümmet dağılacaktır

Hamaney’den hac mesajı: Hac olmazsa ümmet dağılacaktır

İslam İnkılabı Lideri Ali Hamaney bugün ülke yetkilileri, çalışanları ve devlet adamları ile görüşmesinde hacı doğru anlamanın önemli olduğunu belirterek “Hac küresel ve medeniyetsel bir meseledir. Hedefi; İslami Ümmet’in kalkınması, Müslümanların gönüllerinin yakınlaşması ve İslam ümmetinin küfür, zulüm ve istikbar ayrıca insani ve gayrı insani putlar karşısında birleşmesidir.” dedi.

Tesnim Haber Ajansı’nın aktardığına göre, Hamaney, Kur’ani ayetlere de dayanarak, Kabe’yi insani toplulukların kıyamı ve sağlamlaşmasının sebebi olarak nitelendirerek haccın da dünyevi ve uhrevi menfaatlerine değinerek “Hac olmazsa İslam ümmeti dağılacaktır.” ifadesini kullandı.

Hac ile ilgili sözlerini sürdüren Hamaney, “Tarih boyunca tüm insanları belli bir mekanda belli bir zamanda toplanmaya davet etmek, büyük hedeflerin ve birçok menfaatin göstergesidir.” dedi.

İslami Ümmet’in birliği ve müstekbir şeytanlar ile karşılaşmanın bu farizanın amaçlarından olduğunu belirte Hamaney, “Dünyevi kârlarından biri de Müslümanların bir araya gelmesi, Siyonist Rejim ve emperyalizm güçler karşısında durmalarını göstermesidir. Zalimlere karşı göğüs gerilmesidir.” dedi.

İslam İnkılabı Lideri, haccın manevi boyutları ile ilgili olarak da, “Bu farizanın her ameli, yeni bir nur kapısıdır.  Dua ve kulluk yaparak, Allah’ı unutturan her şeyi atın, tertemiz hale gelin.” diye konuştu.

Hamaney, haccın küresel bir mesele olduğunu da hatırlatarak dünya meselelerinden ve Müslüman milletlerinin durumundan haberdar olmanın önemine de vurgu yaptı ve bu habersizliğin her topluma zarar vereceğini belirtti. Sözlerine şöyle devam etti: “Küresel meseleler ile ilgilendiğimiz zaman, düşmanın gerçek amacını ve ısrarının nedenlerini anlayabiliriz, nitekim birçok meselede, İran birçok bölgesel ve küresel meselede Amerika’yı öfkelendirecek girişimlerde bulundu.  Ülke gelişmeye yönelince onlar öfkelendi.”

Hamaney, İslam’ın coğrafi, ırksal, sınıfsal ve diğer ayrımlara muhalefetinin amelî tezahürünü hac farzının temel esaslarından biri olarak nitelendirerek, “Medeniyet iddiasında bulunan, ancak hala medeniyetin kokusunu alamamış olan ülkeler hala siyah beyaz kavgası, ırkçılık, Avrupa ırkı ve diğerleri dışlama ve ayıklama ve evcil hayvanlarına bazı insanlardan çok daha fazla değer verme fikri içeresindeler. Göçmenlerin art arda denizde boğulmaları bu gerçeğin bir göstergesidir.” ifadesine yer verdi.

Her ırktan, tarih ve kültürden hacı adaylarının birliğini ve aynılığını haccın sırlarından biri olarak nitelendiren İslam İnkılabı Lideri, “Hacda etkili olan memurlar ve görevliler öyle bir kültür oluşturmalıdırlar ki, Hac kelimesi, başta günümüz gençliği olmak üzere herkesin zihninde medeniyet, birlik gibi temel kavramları çağrıştırsın.” vurgusunda bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *