Adıyaman’da kurulan Altınşehir Konteyner Kent

Adıyaman’da kurulan Altınşehir Konteyner Kent

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Adıyaman’da, afetzedeler için hazırlanan konteyner kente kurulan tam donanımlı konteyner sayısı 823’e çıktı. Bu alana toplam 1817 konteyner kurulacak. Malatya’da da ‘konteyner çarşı’ hazırlığı sürüyor.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerde çok sayıda binanın yıkıldığı Adıyaman’da, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, AFAD ile TOKİ koordinesinde, çadır ve konteynerlerden oluşan geçici barınma alanlarının kurulumu etap etap devam ediyor.

Afetzedeler için oluşturulan Altınşehir Konteyner Kent’te ekipler, konteyner sayısının 1817’ye çıkarılması için gece gündüz çalışıyor.

Çocuk oyun grubu, sağlık tesisi, kütüphane, mescit, derslik, kıraathane, çamaşırhane, basketbol sahası, yönetim ofisi ve rehabilitasyon merkezinin de yer aldığı alana şu ana kadar 823 konteyner yerleştirildi.

Altınşehir Konteyner Kent Koordinatörü Nurullah Geylani, AA muhabirine, ilk iki etapta kurulumu tamamlanan 446 konteynere 1817 depremzedenin yerleştirildiğini söyledi.

Üçüncü bölgede de 377 konteyneri hazır hale getirdiklerini aktaran Geylani, “Konteynerler peyderpey geliyor. Altyapı ve zeminler tamamlandıkça konteynerleri yerleştiriyoruz. Bordür taşları yerleştiriyoruz. Buranın tamamının yapımı 15 gün içerisinde biter diye tahmin ediyoruz. Vatandaşlarımız mağdur olmasın diye gece gündüz çalışıyoruz. Mesaimiz yok, yeter ki milletimiz bir an önce yerleştirilsin.” dedi.

Malatya’da “konteyner çarşı” kuruluyor

Malatya’da iş yerleri yıkılan ya da hasar gören esnaf için oluşturulan “konteyner çarşı”daki iş yerleri, noter huzurunda çekilecek kurayla hak sahiplerine teslim edilecek.

Depremlerden en çok etkilenen illerden Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde çok sayıdaki iş yeri de kullanılamaz hale geldi. İş yerleri yıkılan esnafın yeniden ekonomik hayata dahil olması için Turgut Özal Mahallesi’nde yapımına başlanan 100 prefabrik iş yerinin inşasında sona yaklaşıldı. Oluşturulan “konteyner çarşı”nın ilçe ve kentin normale dönmesine önemli katkı sağlaması hedefleniyor.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AA muhabirine, ticaretin devam etmesi ve hayatın tekrar normale dönmesi için gayretle çalıştıklarını söyledi.

İlçedeki Gündüzbey ve Dilek mahallelerinde de konteyner iş yerleri kurmak için çalışmalara başladıklarını anlatan Çınar, “Normal zamanda da bunlar konut olarak kullanılabilecek. Küçük işletmeler için düşünmüş olduğumuz yerler ve 500 konteynerin bir arada olduğu iş yerleriyle ilgili çalışmalarımız da var. Şehrin muhtelif yerlerinde küçük kümeleşmiş, tekleme kalmış ve ticaretini yapmakta zorlanan esnafımız için de alanlar belirledik. İlçemiz genelinde 5-6 noktada toplu konteyner düşündük ama bunlar daha küçük işletmeler olduğu için daha fazla önemsiyoruz.” dedi.

Esnafın bir an önce kalkınması için çalışmalara devam edeceklerini vurgulayan Çınar, “Burada toplamda 100 konteyneri esnafımızın ticaretini devam etmesi için planladık. Büyük kısmını yerleştirdik. Diğerlerini de aşama aşama tamamlayacağız. Esnafımızdan iş yerleri ağır hasarlı veya yıkık olan yerlerle ilgili almış olduğumuz taleplerden noter huzurunda kura çekerek ilk teslimatları yapacağız. Hızlı şekilde buralarda ticareti başlatarak hayatın normal akışına dönmesi için ilk adımı atacağız.” ifadelerini kullandı.

Depremlerden etkilenen esnafı faaliyetlerine başlatarak bölgeyi ayağa kaldıracaklarını dile getiren Çınar, “Tuhafiyeden kasaba, berberden kuaföre, manavından börekçiye kadar küçük işletmelerin işlerini devam ettirebilmesi için planladık. İnşallah bugünden itibaren dükkanlarını teslim edeceğiz.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *