Bolsonaro, ABD’de kalmak için turist vizesi istedi

Bolsonaro, ABD’de kalmak için turist vizesi istedi

Brezilya’daki Kongre baskınını “kışkırttığı” suçlamasıyla soruşturma altında olan eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun, ABD’de kalmaya devam etmek için 6 aylık turist vizesine başvurduğu bildirildi.

The Financial Times gazetesinin haberine göre, Bolsonaro’nun göçmenlik avukatı Felipe Alexandre, 30 Aralık 2022’den bu yana ABD’de olan eski Devlet Başkanı’nın ülkede kalmaya devam etmek için vize başvurusu yaptığını doğruladı.

Birkaç ay devam edebilecek başvuru süresince Bolsonaro’ya ülkeden ayrılmamasını tavsiye eden Alexandre, “Şu an için Florida (Bolsonaro’nun) geçici evi olacak. Onun az da olsa hayatında istikrara ihtiyacı var.” ifadesini kullandı.

Bolsonaro’nun herhangi bir suç işlediğine dair kanıt olmadığını belirten Alexandre, “Eğer birini ülkeden kovacaksanız, bunun için yasal gerekçeniz olması lazım.” dedi.

Eski Devlet Başkanı Bolsonaro’nun “stresli ve hayal kırıklığına uğramış” olduğunu aktaran Alexandre, düzenli ziyaret edenler sayesinde moralinin yerinde olduğunu belirtti.

Alexandre, Bolsonaro’nun 6 aylık uzatma vizesinden daha kalıcı bir ABD vizesi için dilekçe vermeye karar verebileceğini dile getirdi.

Bu ayın başlarında Kongre üyesi 41 Demokrat Partili, Bolsonaro’nun vizesinin iptal edilmesi için hükümete mektup yazmıştı.

Mektupta, “Bolsonaro’nun veya diğer eski Brezilyalı yetkililerin, görevdeyken işledikleri herhangi bir suç nedeniyle adaletten kaçmak için ABD’ye sığınmalarına izin vermemeliyiz.” ifadesi kullanılmıştı.

Bolsonaro, yalnızca diplomat ve devlet başkanlarının kullanabildiği A1 vizesiyle ABD’ye gitmişti. Ancak görevinden ayrıldığı gün itibarıyla 30 günlük yasal mühletin ardından vizesi sona ermişti.

Da Silva’ya ilk ziyaret Almanya’dan

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’ya resmi ziyarette bulundu. Scholz, başkent Brasilia’daki Planalto Devlet Başkanlığı Sarayında, Lula tarafından törenle karşılandı.

Brezilya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Lula ve Scholz’un iki ülke arasındaki stratejik ittifakın yeniden canlandırılması bağlamında barış ve güvenlik, enerji geçişi, iklim değişikliği dahil olmak üzere uluslararası gündemdeki başlıca konuları ele alacağı belirtildi.

Liderlerin görüşmesinde, Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) ile Avrupa Birliği (AB) arasında 2019’da imzalanan ancak parlamentoların onayı olmadığı için uygulamaya geçirilmeyen ticari anlaşmaların da ele alınacağı bildirildi.

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa değinen Lula, barış antlaşmasına arabuluculuk edecek “ülkeler grubu” oluşturulması önerisi yaparak, “Şansölyeye, Rusya ile Ukrayna arasındaki bir ihtilafın sona erdirilmesini tartışabilecek bir ülkeler grubu oluşturmak istediğimizi söyledim.” ifadesini kullandı.

Öneriyi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesinde gündeme getirdiğini hatırlatan Lula, ABD Başkanı Joe Biden ile de bir araya geldiğinde bu konuyu kendisiyle paylaşacağını söyledi.

Brezilya’nın, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden çatışmada taraf olmadığını vurgulayan Lula, ülkesinin Ukrayna’ya silah göndermek gibi bir olasılığın olmadığını bildirdi.

Scholz ise uluslararası hukuk ve düzenin ihlal edildiğini belirterek, “Demokrasiler olarak, en güçlünün yasasının geri dönmesine engel olmalıyız. Brezilya’nın Birleşmiş Milletlerde (BM) çatışma konusunda çok net bir pozisyon almasına sevindim.” dedi.

Brezilya temasları Lula’nın Scholz onuruna Itamaraty Sarayı’nda verdiği akşam yemeğiyle tamamlandı.

Brezilya’da iktidar sağdan sola geçti

Seçimi kaybeden Bolsonaro, görevi devretmeden ABD’ye gitti

Bolsonaro hakkında soruşturma başlatıldı

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *