ABD: Saldırıyı İsrail yaptı – İsrail: Saldırıyı ABD yapmadı

ABD: Saldırıyı İsrail yaptı – İsrail: Saldırıyı ABD yapmadı

İran’ın İsfahan şehrinde İran ordusuna ait savunma tesisine önceki gece mikro drone ile düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin, Amerikan gazetesi The Wall Street Journal, saldırıyı İsrail’in gerçekleştirdiğini ileri sürdü. İşgalci İsrail Kamu Yayın Kuruluşu ise, saldırıda ABD parmağı olmadığını iddia etti.

Gazetenin ABD’li yetkililere dayandırdığı iddiasına göre, İsrail, İran’ın İsfahan şehrinde İHA’larla İran Uzay Araştırma Merkezi’ne ait bir tesisin yanındaki mühimmat fabrikasını hedef aldı.

Saldırı ile ilgili diğer ayrıntılar

İranlı yetkililer hava savunma sistemlerinin mühimmat fabrikasını hedef alan “saldırı girişimini” savuşturduğunu ve 2 İHA’nın imha edildiğini, birinin ise düşürüldüğünü açıkladı. İran tarafı, İHA’ların patlaması sonucu fabrikanın çatısında küçük çaplı hasar meydana geldiğini kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise saldırıyı “korkakça” olarak nitelendirerek, “Bu tür eylemler, uzmanlarımızın barışçıl nükleer ilerleme konusundaki kararlılığını ve niyetini etkileyemez.” açıklamasını yaptı.

Söz konusu saldırının, 2009’dan 2021’e kadar İran’a yönelik bir dizi operasyona izin veren İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun liderliğindeki yeni aşırı sağ koalisyon hükümeti altında gerçekleştirilen ilk saldırı olduğu iddia ediliyor.

İsfahan Valiliği patlamayı doğrularken, can kaybının olmadığını açıklamıştı.

İran Meclisi İsfahan Milletvekili Hüseyin Mirzai, dün akşam saatlerinde İsfahan kenti semalarında görülen İHA’ların İsrail’e ait olduğunu öne sürmüştü.

Siyonist İsrail medyası: Saldırıyı ABD yapmadı

İşgalci İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberinde ismi belirtilmeyen bir Amerikalı yetkilinin açıklamasına yer verildi. ABD’li yetkilinin “İsfahan saldırısında Washington’un parmağı yok.” şeklinde konuştuğu iddia edildi.

İşgalci İsrail makamlarından konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı. Tel Aviv yönetimi daha önce de İran içinde benzer operasyonlar yürütmekle suçlanmıştı. Ancak yeni saldırıya ilişkin bir açıklama yapılmaması şüphe çekiyor.

Siyonist Yediot Ahronot gazetesi ise isimlerini vermediği ABD’li yetkililerin “saldırıyı İsrail’in gerçekleştirdiğini” söylediğini aktarmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *