Abbas yönetimi: İsrail’le işbirliğini sonlandırdık

Abbas yönetimi: İsrail’le işbirliğini sonlandırdık

10 Filistinli Müslümanın işgalci İsrail askerleri tarafından Cenin mülteci kampında dün şehid edilmesinin ardından, Mahmud Abbas yönetimindeki Filistin Devlet Başkanlığı açıklamasında, İsrail ile güvenlik işbirliğini sonlandırıldığı ileri sürüldü. Çocukları da katletmekten çekinmeyen İsrail güçleri, geçen yıl 220 Filistinli Müslümanı şehid etmişti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ramallah’taki Başkanlık Sarayı’nda Cenin’de yaşanan olaylar üzerine düzenlenen olağanüstü toplantıya başkanlık etti.

Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, Filistin yönetiminin İsrail ile güvenlik işbirliğini sonlandırdığını söyledi. Rudeyne, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) 7’nci madde gereği toplantıya çağırdıklarını belirterek, Filistin yönetiminin tüm uluslararası kuruluşlara başvuracağını kaydetti.

Cenin’de yaşananlarla ilgili olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuracaklarını aktaran Rudeyne, Abbas’ın İsrail’in bu saldırılarına karşı koymak için ulusal bir vizyonda anlaşmak üzere tüm Filistinli grupları olağanüstü toplantıya çağırdığını paylaştı.

İsrail’le işbirliği ilk kez sonlandırılmıyor!

Filistin yönetimi geçmişte de tepki olarak İsrail ile güvenlik işbirliğini sonlandırdığını açıklamıştı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün er-Ram bölgesinde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Yusuf Yahya Abdulkerim Muhsin adlı gençle birlikte bugün İsrail güçleri tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısı 10’a yükselmişti.

İsrail güçlerinin Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na sabah saatlerinde düzenlediği baskında 9 Filistinli şehid edilmişti.

İsrail askerlerinin Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te açtığı ateş sonucu yılbaşından bu yana biri kadın 5’i çocuk toplam 29 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Geçen yıl 220 Filistinli şehid olmuştu

Siyonist işgalci İsrail güçleri, son dönemlerde işgal altındaki Batı Şeria’nın çeşitli beldelerine baskınlar düzenliyor ve Filistinlileri gözaltına alıyor.

Baskınları protesto eden Filistinlilere plastik merminin yanı sıra sık sık gerçek mermiyle müdahale eden İsrail askerleri ile Filistinli gruplar arasında özellikle Cenin ve Nablus gibi bölgelerde çatışma çıkıyor.

Birleşmiş Milletlerin açıkladığı verilere göre, BM’nin 2005’te bölgede kayıt tutmaya başlamasından sonra 2022, Batı Şeria’da en kanlı yıl olarak kayıtlara geçti.

Filistin Sağlık Bakanlığına göre İsrail güçleri, 2022 boyunca 168’i işgal altındaki Batı Şeria’da, 52’si abluka altındaki Gazze Şeridi’nde olmak üzere aralarında 48 çocuğun da bulunduğu 220 Filistinliyi öldürdü.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • Isa Musa Ibrahim
    28 Ocak 2023, 22:16

    Aklin yeni mi basina geldi ey Abbas. Ey Filistinli halk hergun tek terk olmkdense nicin topluca intifada etmezssiniz?

    REPLY