İsrail katliamına Türkiye’den ‘kınama’

İsrail katliamına Türkiye’den ‘kınama’

İşgalci İsrail askerlerinin Cenin Mülteci Kampı’na yaptığı baskında gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak 1’i yaşlı kadın toplam 9 Filistinli Müslümanı şehid etmesi üzerine Türk Dışişleri Bakanlığı, olayı şiddetle kınadığını belirterek, İsrail makamlarını can kayıplarını önlemesi için önlem almaya çağırdı.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“İsrail kuvvetlerince bugün (26 Ocak) sabah saatlerinde Batı Şeria’daki Cenin Mülteci Kampı’na düzenlenen baskın sırasında çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiği üzüntüyle öğrenilmiştir.

Özellikle Batı Şeria’da giderek daha da artan gerilimden ve artık neredeyse her gün yaşanan can kayıplarından derin endişe duyuyor ve sivillerin ölümlerine yol açan bu saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Bölgede gerilimin tırmanmasının önüne geçilmesi ve can kayıplarının önlenmesi için İsrail makamlarına gerekli önlemleri etkin şekilde almaları yönündeki çağrımızı yineliyoruz.

Olaylarda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, Filistin Devleti ve halkına başsağlığı diliyoruz.”

Sırbistan Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Mevlüt Çavuşoğlu da İsrail askerlerinin Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskınla ilgili konuştu.

Çavuşoğlu, “İsrail tarafı bunun bir terörle mücadele operasyonu olduğunu söylüyor. Ama burada öldürülen kişiler arasında yaşlı kadınlar da var. Dolayısıyla hükümet, yeni hükümet göreve geldikten bu yana çeşitli provokasyonları devam ettiriyor. Ve İsrail hükümetinden bu tür saldırı ve provokasyonlardan vazgeçmesini istiyoruz. Burada özellikle ölen kardeşlerimiz için de başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *