Müslümanların evlerini yıkmaya devam eden İsrail, Kudüs’te protesto edildi

Müslümanların evlerini yıkmaya devam eden İsrail, Kudüs’te protesto edildi

Kudüs’te toplanan Filistinli Müslümanlar ile onlara destek veren İsrailli ‘barış aktivistleri’, işgalci İsrail yönetiminin işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilerin evlerini yıkma kararları ve tehcir politikalarını protesto etti.

Batı Kudüs’teki işgalci İsrail belediyesi önünde bir araya gelen Filistinli Müslümanlar, Doğu Kudüs’ün Silvan semtinde Filistinlilere ait 12 konut hakkında “ruhsatsız olduğu” gerekçesiyle yıkım kararı alan yönetime tepki gösterdi. İsrailli barış aktivistlerinin de destek verdiği kalabalık, İsrail’in işgal uygulamalarına ve ev yıkımlarına karşı sloganlar attı, “Ev yıkmak, aile yıkmaktır” yazılı pankartlar taşıdı.

Gösteriye katılan Silvan sakinlerinden Fethi Recebi, işgalci İsrail güçlerinin, yahudi yerleşimciler lehine yerel Filistinlilere karşı tehcir politikası uyguladığını belirtti. Gösteride konuşma yapan Recebi, “Bina eğer bir Yahudi’nin olsaydı dairesinde kalmasına izin verirler ve ona inşaat ruhsatı verirlerdi. Ama söz konusu Arap olunca evini yıkıyorlar.” dedi.

Kudüslü Recebi, siyonist İsrail makamlarını kastederek, “Demokrasi olduğunu söylüyorsunuz ama demokrasiniz sadece kendinize (İsraillilere) uyguladığınızdan ibaret bir demokrasi. Bu yalancı bir demokrasidir. Bu yapılanlar ırkçılıktır. (İsrailli) Belediye Başkanı ve tüm İsrail hükümeti ırkçıdır.” diye konuştu.

İsrailli grup: Silvan sakinlerinin evlerinde kalma mücadelesine destek vermek için katıldık

Öte yandan İsrailli aktivist grubu “Özgür Kudüs”, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Silvan sakinlerinin evlerinde kalma mücadelesine destek vermek için kendilerinin de bu gösteriye katıldıklarını duyurdu. Grup, şu ifadelere yer verdi:

“Silvan’ın Vadi Kaddum Mahallesindeki ailelerin, evleri ve yaşamlarının yıkılmasına karşı verdiği uzun mücadeleye bugün bir kez daha katıldık. Belediye, hepimiz için bir şehir planlamak yerine yıkım, tehcir ve baskınlarda ısrar ediyor. 8 yıldır ayakta olan bu binada 14 aile yaşıyor. Bunu yok etmeye çalışmak kabul edilemez. Yıkımları durdurun.”

Silvan kentinde 12 ev işgalcinin hedefinde

Batı Kudüs’teki İsrail belediyesi, Doğu Kudüs’ün Silvan semtinde bulunan Filistinlilere ait 12 evin yarın yıkılması yönünde karar almıştı.

İsrail, 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistinlilere ait ev ve yapıları “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle yıkarken, Filistinlilerin ruhsat almak için verdiği çabalar İsrail makamlarının engelleyici uygulamaları nedeniyle çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Tüm uluslararası tepkilere rağmen İsrail, Şeyh Cerrah ve Silvan mahalleleri başta olmak üzere işgal altındaki Doğu Kudüs’te Yahudi yerleşim birimlerini genişletme amacıyla Filistinlilere ait evleri yıkmaya devam ediyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *