Alman İmparatorluğu kurmak isteyen bir grup ortaya çıkarıldı

Alman İmparatorluğu kurmak isteyen bir grup ortaya çıkarıldı

Almanya’da darbe ile demokratik düzenin yerine Alman imparatorluğu kurmak isteyen örgütün üyesi 25 kişi gözaltına alınırken örgüt lideri dahil 8’i tutuklandı. Grupla bağlantılı bir kişi de İtalya’da tutuklandı. Alman Federal Başsavcı Peter Frank, tutuklananların “Federal Almanya Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini ortadan kaldırmak ve 1871 Alman İmparatorluğu’nu örnek alan bir devlet oluşumu amacıyla terör örgütü kurmakla” suçlandıklarını belirtti.

Görevdeki bir yargıç da örgüt üyesi

Bugün sabah saatlerinde Almanya’nın 11 federal eyaletinin yanı sıra, eş zamanlı olarak İtalya ve Avusturya’da yapılan baskınlarda aralarında aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partili (AfD) eski milletvekili Birgit Malsack-Winkemann ve görevdeki bir yargıcın da bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı.

Federal savcılığın görevlendirdiği 3 binden fazla güvenlik görevlisinin katıldığı “şafak baskını”, federal cumhuriyet tarihindeki en büyük polis baskını olarak nitelendiriliyor.

Gözaltılardan biri Rus bir kadın

Gözaltına alınanlardan birinin Vitali B. isimli Rus kadın olduğu, diğerlerinin tamamının Alman vatandaşı olduğu bilgisi paylaşıldı. Yaklaşık 150 yere yapılan baskınlarda çeşitli örgütsel dökümanların ele geçirildiği belirtildi.

Bu kişilerden aralarında örgütün lideri olduğu düşünülen Hessenli bir iş adamı olan Heinrich XIII Prens Reuss’un da bulunduğu 8’inin tutuklandığı kaydedildi.

Federal Başsavcı Peter Frank, Karlsruhe’de yaptığı açıklamada, tutuklananların “Federal Almanya Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini ortadan kaldırmak ve 1871 Alman İmparatorluğu’nu örnek alan bir devlet oluşumu amacıyla terör örgütü kurmakla” suçlandıklarını belirtti.

“Planlardan biri de Federal Meclis’e silahlı darbe yapmaktı”

Almanya Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Federal Almanya Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini ortadan kaldırmak ve 1871 Alman İmparatorluğu’nu örnek alan bir devlet oluşumu amacıyla terör örgütü kurmakla” suçlanan gruba yönelik yapılan gözaltıları değerlendirerek, terörle mücadele baskınıyla ilgili bilgiler verdi.

“Bugünkü terörle mücadele baskınına ilişkin gerçekler ve rakamlar” başlığıyla paylaşımda bulunan Buschmann, şunları kaydetti:

“İmparatorluk vatandaşı (Reichsbürger) çevresinden sağcı bir terör örgütünün 22 şüpheli üyesi ve 3 destekçisi hakkında toplam 25 gözaltı kararı çıkarıldı. Diğer 27 şüpheli hakkındaki soruşturmalar devam etmektedir. Federal Almanya Cumhuriyeti’nin ‘Derin Devleti’ni ortadan kaldırmak ve devlet iktidarını ele geçirmek için şiddet kullandıklarından ve ölümü göze aldıklarından şüpheleniliyor. Planlardan biri de Federal Meclis’e silahlı darbe yapmaktı.

Elbette alkol aldıktan sonra çılgın hikayeler anlatan pek çok işgüzar var. Ancak bu vakada, grubun şiddet eylemleri gerçekleştirmek istediğine dair o kadar güçlü şüpheler vardı ki, Federal Yüksek Mahkeme’deki soruşturma hakimi soruşturma tedbirleri alınmasını emretti.”

Almanya İçişleri Bakanı Faeser: Sert tavrımızı sürdürmeye devam edeceğiz

Almanya Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise yaptığı açıklamada, Almanya devletinin güçlü olduğunu ve demokrasi düşmanlarına karşı devleti koruduklarını söyledi.

Federal Almanya Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini ortadan kaldırmak ve 1871 Alman İmparatorluğu’nu örnek alan bir devlet oluşumu amacıyla terör örgütü kurmakla suçlanan gruba yönelik ülke çapında bu sabah bir operasyon yapıldığını aktaran Faeser, “Federasyon ve eyaletlerdeki 3 binden fazla güvenlik görevlisine bugün demokrasimizi korumak için gösterdikleri tehlikeli kararlılık için çok teşekkür ediyorum. Federal savcının yönetimindeki federal ve eyalet güvenlik makamları birlikte mükemmel bir şekilde çalıştılar.” diye konuştu.

Faeser, soruşturmanın Alman İmparatorluğu (Reichsbürger) fikrini savunan bir gruptan gelen terör tehdidine karşı yürütüldüğünü ifade ederek şunları kaydetti:

“Bugün ortaya çıkarılan şüpheli terör örgütü, şiddet içeren darbe hayalleri ve komplo ideolojileri tarafından yönlendirilmektedir. Darbe planlarının ne kadar ilerlediğine dair net bir tablo var ancak bu yapılan soruşturma sonucunda ortaya çıkarılacak. Militanlar demokrasiye, devletimize ve toplumumuzu savunan insanlara duydukları nefrette birleşmişlerdir. Bu nedenle bu tür girişimlere karşı hukukun üstünlüğünü savunarak harekete geçiyoruz. Bu sert tavrımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

Alman İmparatorluğu Vatandaşlığı (Reichsbürger) nedir?

Kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak gören ve iç istihbaratın 2021 raporuna göre 21 binden fazla kişiden oluşan ve modern Alman devletini tanımayan grubun yüzde 5’inin aşırı sağcılardan oluştuğu belirtiliyor.

Rapora göre 2 bin 100 üyesinin şiddet kullanmaya hazır olduğu belirtilen grup, günümüz Almanyası’nı meşru bir devlet olarak tanımıyor. Bazıları monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken, bazıları Nazi fikirlerinin taraftarı ve diğerleri Almanya’nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

Kremlin: Almanya’da darbe planlayan grupla ilgimiz yok

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Almanya’da darbe planlayan bir gruba operasyon düzenlenmesini değerlendirdi. Rusya’nın söz konusu olayla bir ilgisinin bulunmadığını savunan Peskov, “Bunlar Almanya’nın iç sorunları. Rusya’nın olaya dahli konusunda herhangi bir spekülasyon olamayacağını zaten kendileri de ifade ettiler. Biz de olayı basından öğrendik, bu konuda söyleyecek bir şeyimiz yok.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Berlin Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Rusya vatandaşının gözaltına alınmasına ilişkin, kendilerine resmi kanallardan bilgi verilmediği bildirilmişti.

İtalya’da, Almanya’da darbe planladığı belirtilen grupla bağlantılı 1 Alman gözaltına alındı

İtalyan polisi, Almanya’da demokratik düzeni bozmayı amaçlayan aşırı sağcı terör örgütüyle bağlantılı, Alman ordusunun özel birliklerinde görev yapmış eski bir subayı gözaltına aldı.

İtalyan polisinden yapılan yazılı açıklamada, karmaşık soruşturma sürecinin sonunda bu sabah Perugia kentinde düzenlenen operasyonla 1958 doğumlu bir Alman vatandaşının gözaltına alındığı bildirildi.

Söz konusu kişinin muvazzaf olduğu dönemde Alman ordusunun özel birliklerinde görevli olduğu ve Almanya’daki demokratik düzeni değiştirmek isteyen suç örgütünün parçası olmakla suçlandığı belirtildi.

İtalya’daki operasyonun, Alman polisinin “Reichsbürger” adlı terör ağını ortadan kaldırmayı hedefleyen operasyonuyla bağlantılı olduğu ifade edildi.

Şüphelinin, İtalyan topraklarında olduğunun anlaşılmasından sonra teknik takibe alındığı ve Almanya’daki yargı makamlarının dün gece bu kişi hakkında Avrupa genelinde tutuklama talebi çıkarmasının ardından düzenlenen operasyonla konakladığı otelde gözaltına alınıp emniyete götürüldüğü aktarıldı.

Yakalanan eski subayın İtalya’dan Almanya’ya iadesine yönelik işlemlerin sürdüğü kaydedildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *