İbrahim Kalın, İngiliz diplomatla görüştü

İbrahim Kalın, İngiliz diplomatla görüştü

Ulusal Güvenlik Danışmanı Tim Barrow ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye’de yapılan operasyonların BM sözleşmesinin 51. maddesi uyarınca yapıldığını belirtti.

Görüşmeye ilişkin açıklama Cumhurbaşkanlığı sözcülüğünden yapıldı. Açıklamaya göre, görüşmede ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, savunma sanayii alanındaki işbirliği, Ukrayna savaşındaki son gelişmeler, Suriye ve terörle mücadele konuları ele alındı.

Ukrayna savaşının uzamasının insani krizleri derinleştirdiğine ve küresel düzeyde enerji, gıda ve ekonomik kırılganlığın artmasına neden olduğu ifade edildi. Savaşın sonlandırılması ve müzakere masasına dönülmesi için Türkiye’nin diplomatik girişimlerine desteğin büyük önem arz ettiği vurgulandı.

Tahıl Anlaşmasının uzatılmasından duyulan memnuniyet dile getirilirken tahıl sevkiyatının daha etkin bir şekilde sürdürülmesi gerektiği belirtildi.

İstanbul’da gerçekeleşen terör saldırısı sonrasında Suriye’ye yapılan operasyonların Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri PKK/PYD/YPG’ye yönelik olduğu dile getirildi. Bu kapsamda Türkiye’nin BM Sözleşmesi’nin 51. Maddesi uyarınca meşru müdafaa hakkına sahip olduğunun altı çizildi.

TFX projesi dâhil savunma sanayii alanında iki devlet arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve somut projelerin hayata geçirilmesi konusunda mutabık kalındı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *