Esad’dan ‘Türkiye’ açıklaması: Söz değil, icraat bekliyoruz

Esad’dan ‘Türkiye’ açıklaması: Söz değil, icraat bekliyoruz

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Lübnan merkezli Al-Akhbar gazetesinin aktardığına göre Türkiye’den ‘söz değil icraat beklediklerini’ dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Esad ile görüşme olabilir siyasette küslük, dargınlık olmaz” ifadelerinin ardından, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da Şam-Ankara ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Lübnan merkezli Al-Akhbar gazetesinin aktardığına göre, geçtiğimiz günlerde Suriyeli akademisyen ve gazeteciler ile bir araya gelen Esad, “Türkiye Şam’ın taleplerini karşılamaya hazır olduğunu gösterdi” dedi. Suriye Devlet Başkanı, Türkiye’den ‘söz değil icraat beklediklerini’ dile getirdi.

Türkiye’yle ‘istihbarat düzeyinde’ toplantıların gerçekleştiğini ancak ‘ikili görüşmelerin seviyesinin yakında artırılacağını’ söyleyen Esad, şöyle devam etti:

“Ankara, siyasi yöneliminde bazı Arap ülkelerine göre daha kararlı olabilir. Ancak Türkiye’nin tutumunun samimi mi yoksa sadece siyasi bir manevra mı olduğunu anlamak mümkün değil.”

Ayrıca, ‘günlük sorunlar, hizmet ve yaşam konularındaki aksaklıklar konusunda Kürt güçleriyle temaslar olduğunu’ dile getiren Esad, Şam yönetiminin ABD ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ilişkisine dair şu ifadeleri kullandı:

“Kürt güçlerle diyalog sürüyor ama gelişme yok. ABD’ye gelince… Amerikalılarla iletişim kurmuyor ve Amerikalılara işgal ettikleri topraklardan çıkmaları için baskı yapmak için artan halk direnişine güveniyoruz.”

Öte yandan, Suriye Devlet Başkanlığı Medya ve Siyaset Dairesi, akademisyen ve gazeteciler ile bir araya gelen Esad’ın toplantıda Al-Akhbar’ın aktardığı detayların ‘hiçbirini ele almadığını’ bildirdi. Söz konusu açıklamaların, görüşmenin ardından yapıldığı iddia ediliyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekim ayında “Vakti geldiğinde Suriye’nin Başkanı’yla görüşme yoluna gidebiliriz” demiş, Türkiye’nin önceliğinin Suriye’deki ‘terör gruplarının arındırılması’ olduğunu söylemişti. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullanmıştı:  “Bundan sonraki süreçte nasıl Mısır ile bu iş yoluna girdiyse, aynı şekilde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir. Siyasette küslük olmaz.”

(Gazete Duvar)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *