İngiliz petrol şirketinin kârı 8,15 milyar dolara ulaştı

İngiliz petrol şirketinin kârı 8,15 milyar dolara ulaştı

BP’den yapılan açıklamada, artan enerji fiyatları nedeniyle şirketin bu yılın üçüncü çeyreğinde kârının geçen yılın aynı dönemine kıyasla iki katından fazla artarak 8,15 milyar dolara yükseldiği, bu yılın dokuz aylık kârının ise 22,8 milyar dolar olduğu kaydedildi.

BP’nin açıklamasında şirketin Kuzey Denizi’ndeki operasyonları için 2,5 milyar dolar, bir defaya mahsus ek gelir vergisi için de 800 milyon dolar ödemesinin planlandığı kaydedildi

İngiliz hükümeti, bu yılın mayıs ayında enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle karları da artan enerji şirketlerinden bir kereye mahsus ek gelir vergisi alınması yönünde karar almıştı.

İngiliz Hazinesi’nin tahminlerin göre, ülkede bu yıl bir defaya mahsus alınacak ek verginin toplamının yaklaşık 17 milyar sterlin seviyesine ulaşması bekleniyor.

2020 yılını 5,7 milyar dolar zararla tamamlayan BP, 2021 yılında 12,85 milyar dolar kar etmişti. 2021 yılının ilk dokuz ayında 8,7 milyar dolar kâr eden BP’nin bu yılki dokuz aylık kârı ise 22,8 milyar dolara yükseldi.

Suudi Arabistan’ın devlet petrol şirketi Aramco da yılın üçüncü çeyreğine dair dün yaptığı açıklamada, kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 oranında artırarak 42,4 milyar dolar olduğunu bildirmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *