Cumhuriyet tarihinin ilk borç senedi

Cumhuriyet tarihinin ilk borç senedi

Online Nümismatik Müzayedesi’nde Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinin birbirinden nadir yabancı kâğıt ve madeni paraları ile nişan, madalya ve finansal dokümanlarını satışa sunuyor. Açık artırmanın en dikkat çekenleri arasında ise, Cumhuriyet tarihinin ilk borçlanma senedi yer alıyor.

Türkiye’nin tek online müzayede evi onlinemuzayede.com, 49. Online Nümismatik Müzayedesi’nde Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinin birbirinden nadir yabancı kâğıt ve madeni paraları ile nişan, madalya ve finansal dokümanlarını satışa sunuyor.

Açık artırmanın en dikkat çekenleri arasında ise, Cumhuriyet tarihinin ilk borçlanma senedi yer alıyor. “0001” numaralı senet, Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı’nca 1927 yılında İsveçli bir firmaya tren alımı karşılığında yazılmış. Sultan Reşad döneminden kalma Osmanlı’nın ‘en büyük kâğıt para küpürü’ 1000 lira ise müzayedenin öne çıkanları arasında.

Müzayedenin en dikkat çekenleri arasında yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk borç senedi, Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı’nca 1927 yılında tren alımı için İsveçli Nydgvist&Holm firmasına 1,475,000 Altın Dolar karşılığı verilmiş. Maliye Bakanlığı’nın İsveçli firmaya farklı tarihler için verdiği 3 senedin ilki olan “0001” numaralı senet, www.onlinemuzayede.com’da 500,000 TL başlangıç fiyatı ile satışa sunuluyor. Diğer iki senetlerden biri Finansbank Koleksiyonu’nda yer alırken, öteki ise Fransız bir koleksiyonerde bulunuyor.

Nümismatik Müzayedesi’nde Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinin birbirinden nadir yabancı kâğıt ve madeni paraları ile nişan, madalya ve finansal dokümanları da olmak üzere toplam 204 lot satışa sunuluyor.

Osmanlı’nın en büyük kâğıt para küpürü Sultan Reşad dönemi 1000 lirası, 1,400,000 TL başlangıç fiyatı ile açık artırmaya çıkanlar arasında öne çıkıyor. Değeri tahmini olarak en az 150,000-250,000 dolar bandında değerlendirilen Reşad 1000 lira, Osmanlı’nın en nadir birkaç parasından biri.

(Odatv.com)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *