İşgalci İsrail, 3 Filistinliyi şehid etti

İşgalci İsrail, 3 Filistinliyi şehid etti

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Ayzeriyye semtinde, 18 yaşındaki Fayiz Demdum’un İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu boynundan vurularak ağır yaralanması sonucu” şehid olduğu bildirildi. İçinde Filistinlilerin olduğu bir araca ateş açan askerler iki Filistinliyi de burada şehid etti.

Açıklamada olayın ayrıntılarına yer verilmedi. Öte yandan İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın İsrailli güvenlik kaynaklarından aktardığı haberde, Filistinli bir gencin İsrail güçlerine molotofkokteyli atmaya çalıştığı sırada İsrail askerleri tarafından vurulduğu ileri sürüldü. Olaya ilişkin işgalci İsrail güçlerinden bir açıklama yapılmadı.

Başka bir olayda ise, bir araç içinde bulunan 3 Filistinliye işgalci İsrail askerleri tarafından ateş açıldı. Filistin resmi ajansı WAFA’nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Ramallah’ın kuzeyindeki Celzun Mülteci Kampı yakınında baskın düzenleyen siyonist İsrail güçleri, araçları içinde bulunan 3 Filistinliye ateş açtı. Olayda Filistinli Basil Besbus ve Halid Anber hayatını kaybederken, Selame Rafet ise yaralandı. İsrail güçlerinin ölen Filistinlilerin cenazelerini götürdüğü, yaralı Filistinliyi de gözaltına aldığı aktarıldı.

Filistin Sağlık Bakanlığı da yaptığı açıklamada, işgalci İsrail güçlerinin ateş açması sonucu 2 Filistinlinin şehid olduğu, bir Filistinlinin de yaralandığı bilgisini paylaştı.

İsrail, Batı Şeria’nın tamamında Filistinli tutukluların ziyaretlerini iptal etti

Filistin Uluslararası Kızılhaç Komitesinden yapılan yazılı açıklamada, Hapishaneler İdaresinin, işgal altındaki Batı Şeria’nın tüm kentlerinde 3 Ekim Pazartesi gününe ait tutuklu ziyaret programını iptal etme kararı aldığı ifade edildi.

Söz konusu karar, İsrail güçlerinin, Rimon Cezaevi’nde tutuklu kardeşini ziyaret eden Esil et-Tayti’nin, bir gardiyana bıçaklı saldırıda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınmasının ardından alındı.

Filistin Esirler Cemiyetinden daha önce yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentinde yer alan Balata Mülteci Kampı sakinlerinden olan Esil et-Tayti’nin, Rimon Cezaevi’ndeki kardeşi Seba et-Tayti’yi ziyareti sırasında, bir gardiyana bıçakla saldırıda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındığı duyurulmuştu.

İsrail hapishanelerinde açlık grevindeki tutuklulara destek

Öte yandan, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde, idari tutukluluk uygulamasına tepki amacıyla açlık grevine giren 30 Filistinliye destek gösterisi düzenlendi.

El-Bire kentindeki Kültür Merkezi önünde kurulan çadırda toplanan onlarca kişi, ellerinde açlık grevindeki Filistinlilerin resimleriyle Bire ve Ramallah sokaklarında yürüdü.

Filistin Esirler Cemiyeti Başkanı Kaddura Faris AA muhabirine yaptığı açıklamada, herkesin ilgisini bu büyük meseleye çekmek için bu gösteriyi düzenlediklerini belirtti.

Faris, bu sorunun artık sadece açlık grevindeki tutukluları değil yüzlerce idari tutukluyu ve idari tutukluluk tehdidi altındaki binlerce kişiyi ilgilendirdiğini vurguladı.

İsrail’in Ofer Cezaevi’ndeki 30 Filistinli tutuklu 25 Eylül’de, Tel Aviv yönetiminin “idari tutukluluk” uygulamasını protesto etmek için açlık grevine başlamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *