Rusya, İtalya’ya gaz akışını kesti

Rusya, İtalya’ya gaz akışını kesti

İtalyan enerji şirketi ENI, Rus enerji şirketi Gazprom’dan gaz akışının dün itibarıyla durduğunu bildirdi.

ENI’den yapılan yazılı açıklamada, “Gazprom, bugün için talep edilen gaz miktarını temin edemeyeceğini bildirdi. Avusturya üzerinden gaz akışının mümkün olmadığını belirtti. Dolayısıyla bugün Tarvisio giriş noktası üzerinden ENI’ye Rus gazı arzı 0 olacak. ENI, gaz arzının sağlanması durumunda güncelleme geçecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Konuyla ilgili İtalyan ANSA ajansına konuşan bir ENI yetkilisi de bugün itibarıyla Gazprom’un ENI’ye gaz akışını sağlayamadığını aktararak Avusturya’nın Slovakya üzerinden gaz temin ettiğini, buradan İtalya’ya gaz akışının yeniden başlaması için Gazprom ile temas halinde olduklarını bildirdi.

İtalyan basınında da çıkan haberlerde, halihazırda Rusya’dan İtalya’ya gaz akışının toplam gaz arzına kıyasla yüzde 10’dan az olduğu, Tarvisio’daki nakil noktasındaki kesintinin mevcut durumda büyük değişikliğe yol açmayacağı belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın ardından İtalya, gaz tedarikini çeşitlendirme arayışına girişmişti. Cezayir ve Angola gibi ülkelerle gaz alımlarını artıran İtalya, Rus gazına olan bağımlılığını temmuz itibarıyla yüzde 40’tan yüzde 25’e düşürmüştü.

Başbakan olması muhtemel Meloni’den sorunlara çözüm sözü

Aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi lideri Meloni, hükümete gelmeleri halinde ülkenin karşı karşıya olduğu sorunlara acil ve etkili yanıtlar verme hazırlığında olduklarını söyledi.

Seçimlerdeki zaferinin ardından ilk kez kamuya açık bir etkinliğe katılan Meloni, ülkenin artan enerji maliyetleri olmak üzere karşılaştığı sorunlara işaret etti. Meloni, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer ülkeyi yönetmek için göreve getirilirsek, ulusumuza acil ve etkili yanıtlar vermeyi planlıyoruz. İtalya’nın duruşu, ortak çözümler bulmak için ulusal çıkarlarını korumaya dönmekten başlamalıdır. Önümüzdeki aylarda bir şeyler değişecek. Bu, başkalarına olumsuz bir yaklaşıma sahip olma anlamına gelmiyor, aksine kendine olumlu yaklaşma anlamında.”

Enerji fiyatlarındaki artışı, ülkenin öncelikli ve vatandaşları rahatsız eden sorunlarından biri olarak tanımlayan Meloni, bu konuya Avrupa çağında çözüm bulmak için karmaşık bir müzakere yürüten mevcut hükümetle yakın temas halinde olduğunu kaydetti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *