Erdoğan, Çin Devlet Başkanı ile bir araya geldi

Erdoğan, Çin Devlet Başkanı ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği Semerkant’ta ikili temasları kapsamında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi. Erdoğan ve Şi Cinping’in Özbekistan Devlet Başkanı Yazlık Sarayı’ndaki basına kapalı görüşmesi yarım saat sürdü.

Çin yayın kuruluşu Cri Türk’ün aktardığına göre, Xi Jinping, görüşmede, son yıllarda Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerdeki gelişme eğiliminin sürdüğünü, somut iş birliğinin istikrarlı bir şekilde ilerlediğini ve iki ülke arasında Covid-19 salgınıyla mücadeledeki işbirliğinde verimli sonuçlar kaydedildiğini belirtti.

Xi Jinping, Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin olumlu yönde gelişmesinin, iki ülkenin uzun vadeli çıkarlarına uyduğunun ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki dayanışma ve iş birliğinin derinleştirilmesi için büyük önem taşıdığının olgularla kanıtlandığını vurguladı.

Uluslararası toplumun şu an birçok fırsat ve tehditle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Xi, Çin ve Türkiye’nin gelişmekte olan iki büyük devlet ve yeni yükselen ekonomiler olarak, kendi hak ve çıkarlarını koruma, kalkınma arayışında bulunma ve uluslararası adaleti savunma gibi alanlarda birçok ortak menfaate sahip olduğunun altını çizdi.

Çin’in Türkiye’yle birlikte, ikili stratejik işbirliği ilişkilerini daha yüksek bir seviyeye taşımak için çaba göstermeyi arzuladığını dile getiren Çin Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafın karşılıklı siyasi güveni pekiştirerek, birbirlerinin temel çıkarlarına saygı göstermesi ve Çin-Türkiye stratejik iş birliği ilişkilerinin siyasi temelini sağlamlaştırması gerektiğini kaydetti.

Çin ile Türkiye’nin kalkınma ve iş birliğine odaklanması, ikili iş birliği mekanizmalarından ve iki ülkenin özgün avantajlarından en iyi şekilde yararlanması gerektiğine işaret eden Xi Jinping, iki tarafın Kuşak ve Yol’un yüksek nitelikli şekilde inşasında daha fazla netice elde edilmesini hızlandırmasının, uluslararası sanayi ve tedarik zincirleri ile tahıl ve enerji güvenliğinin korunmasına katkılarda bulunmasının da önemine vurgu yaptı.

Xi Jinping, iki ülkenin gerçek anlamdaki çok taraflılığı savunarak, uluslararası adalet ve hakkaniyeti koruması, Birleşmiş Milletler (BM), G20 ve Shanghai İş Birliği Örgütü (ŞİÖ) gibi çok taraflı örgütler çerçevesindeki iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Erdoğan: İki ülkenin ortak kalkınmasının hızlandırılmasını temenni ediyoruz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Çin ilişkilerinin farklı alanlardaki gelişiminde önemli ilerlemeler sağlandığını hatırlatarak, Türkiye’nin Çin ile hükümetler arası iş birliği komitesi gibi mekanizmalar aracılığıyla ikili ticaret ve yatırım alanlarındaki iş birliğinde daha fazla sonuç elde edilmesini sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Orta Koridor planının Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile yüksek bir uyum gösterdiğine dikkat çeken Erdoğan, kalkınma stratejilerinin kenetlenmesinin ilerletilerek, iki ülkenin ortak kalkınmasının hızlandırılmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Tek Çin’ politikasını Türkiye’nin desteklemeyi sürdüreceğini vurguladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *