Erdoğan, Herzog ile görüştü

Erdoğan, Herzog ile görüştü

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki devlet arasında diplomatik ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılması yönündeki adımları ele aldı. Erdoğan, İsrail’le iş birliği ve diyaloğu geliştirmekten yana olduklarını dile getirdi. İsrail Cumhurbaşkanlığı da, liderlerin iki devlet arasındaki ilerlemeden ümitli olduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Türkiye-İsrail ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, karşılıklı olarak büyükelçi atama kararını, Türkiye-İsrail ilişkilerinin olumlu istikamette ilerlemesi yönünde atılmış önemli bir adım olarak gördüğünü ifade etti.

Büyükelçilerin atanmasıyla birlikte ilişkilere yeni bir ivme kazandıracaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılıklı hassasiyetlere saygı temelinde iş birliği ve diyaloğu geliştirmekten yana olduklarını dile getirdi.”

İsrail’den açıklama

İsrail Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan ve Herzog telefonda görüştü.

İki liderin, “iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılması, karşılıklı büyükelçi, başkonsolosların atanması ve İsrail’den Türkiye’ye uçuşlarının devam etmesi” konularını ele aldığı aktarıldı.

İki cumhurbaşkanının, “gelişmeleri memnuniyetle karşıladığı ve ilişkilerin tüm alanlarda ilerletilmesi konusundaki ümitlerini dile getirdiği” kaydedildi.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un görüşmede, “Ukrayna’dan tahıl ve gıda maddelerinin güvenli sevk edilmesini sağlayacak tahıl koridoru anlaşmasına önemli katkısı ve Rusya, Ukrayna liderleriyle yaptığı görüşmeler için Erdoğan’a teşekkür ettiği” vurgulandı.

Türkiye ve İsrail, 17 Ağustos’ta diplomatik ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılmasını kararlaştırıldığını ve karşılıklı büyükelçi atama kararını açıklamıştı.

Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail arasındaki yakın ilişkiler

Herzog: Türkiye ile ilişkilerin devam etmesi çok önemli

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *