Kahire’de kıpti kilisesinde büyük yangın

Kahire’de kıpti kilisesinde büyük yangın

Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısında yer alan bir kilisede cemaat ibadet ederken çıkan yangında,41 hıristiyanın hayatını kaybettiği bildirildi.

Mısır Kıpti Kilisesinden yapılan yazılı açıklamada, Kahire’nin batısındaki kilisede cemaat ibadet ederken yangın çıktığı ifade edildi. Açıklamada, yangında 41 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Mısır resmi ajansı MENA ise Giza’daki bir kilisede çıkan yangında ilk belirlemelere göre 55 kişinin yaralandığını ve ölenlerin olduğunu duyurdu.

Alandan gelen ilk haberler

Kilisenin çevresini güvenlik kordonuyla kapatan itfaiye ekipleri yangını kontrol altına almaya ve söndürmeye çalışıyor.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar yaptığı açıklamada, olay mahalline 30 ambulansın sevk edildiğini belirtti.

Abdulgaffar, 55 kişinin çevredeki hastanelere kaldırıldığını ve can kayıplarının sayısını belirlemeye çalıştıklarını aktardı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü ayrıca Giza ve Kahire’deki hastanelerde hazırlık durumunun yükseltildiğini vurguladı.

Bakanlıktan açıklama

İçişleri Bakanlığı, yerel saatle sabah 9’da yangınla ilgili bir rapor aldıklarını ve yangının binanın ikinci katındaki bir klimadan çıktığını tespit ettiklerini söyledi.

Polisi ve itfaiyeyi denetleyen bakanlık, büyük miktarda duman üreten yangından elektrik kısa devresini sorumlu tuttu.

Ülkenin başsavcısı Hamada el-Sawy soruşturma talimatı verdi ve kiliseye bir savcı ekibi gönderildi.

Cumhurbaşkanı Sisi’den talimat

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise yaptığı yazılı açıklamada, “Giza vilayetindeki El-Munira Kilisesi’nde meydana gelen elim kazaya ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiğini; ilgili tüm devlet kurum ve kuruluşlarına gerekli tedbirlerin alınması talimatı verdiğini” belirtti.

Sisi ayrıca, olayla ivedilikle ilgilenilmesi ve yaralılara tüm sağlık hizmetlerinin sağlanması talimatı verdiğini aktardı.

İslam İşbirliği Teşkilatından taziye mesajı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha,  Ebu Seyfeyn Kilisesi’nde çıkan yangında hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

İİT’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İİT Genel Sekreteri Taha, Giza kentinin İmbaba bölgesinde yer alan Ebu Seyfeyn Kilisesi’nde çıkan yangınla ilgili Mısır halkı ve hükümetine en içten taziyelerini iletiyor.” ifadesine yer verildi.

Genel Sekreter Taha’nın, hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır, yaralılara da acil şifa temennisinde bulunduğu bildirilen açıklamada, ayrıca Taha’nın bu elim hadise dolayısıyla İİT’nin Mısır’la dayanışma içinde olduğunu ifade ettiği kaydedildi.

Arap ülkelerinden taziye mesajı

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Tunus ve Cezayir, Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısındaki Ebu Seyfeyn Kilisesi’nde çıkan yangında hayatını kaybedenler için taziye mesajları yayımladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ebu Seyfeyn Kilisesi’nde çıkan yangından derin üzüntü duyulduğu dile getirildi.

Açıklamada, yangında vefat edenler adına Mısır halkı ve hükümetine taziye dilekleri iletilirken, yaralılara acil şifa temennisinde bulunuldu.

BAE, Ürdün, Kuveyt, Bahreyn, Tunus ve Cezayir dışişleri bakanlıklarının açıklamalarında da söz konusu kilise yangınında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dilendi ve Mısır’la dayanışma mesajı verildi.

Katar haber ajansının (QNA) Twitter hesabında yayımlanan taziye mesajında da Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani’nin, yangında hayatını kaybedenler için Mısır Cumhurbaşkanı’na başsağlığı, yaralılara da acil şifa dilediği aktarıldı.

Türkiye’den taziye mesajı

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada “Mısır‘ın Giza kentindeki Abu Sifin Kilisesi‘nde, 14 Ağustos günü çıkan yangında onlarca kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, olayda yaşamını yitirenlerin aileleri ile kardeş Mısır halkına ve devletine başsağlığı, yaralılara acil şifa dilendi.

Yangında ölenlerin ailelerine ve yaralılara tazminat ödenecek

Mısır’da başkent Kahire’nin batısındaki İmbaba bölgesinde bulunan bir kilisede çıkan yangında hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yaralılara tazminat ödeneceği bildirildi.

Mısır Sosyal Dayanışma Bakanlığı, 41 kişinin hayatını kaybettiği ve 14 kişinin yaralandığı Ebu Seyfeyn Kilisesi’ndeki yangına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamaya göre, kilise yangınında ölenlerin aileleri ile yaralananlara tazminat ödenecek ve bir yıl boyunca aylık maaş bağlanacak.

Yangında yaşamını yitirenlerin ailelerine 25 bin ila 50 bin cüneyh (yaklaşık 1307-2614 dolar), yaralananlara da 5 bin cüneyh (yaklaşık 261 dolar) tazminat verilecek.

Ayrıca söz konusu ailelere ve yaralılara destek amaçlı bir yıl süresince aylık maaş bağlanacak.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *