Kırım Tatar Türkleri, “Türk soylu” statüsüne alındı

Kırım Tatar Türkleri, “Türk soylu” statüsüne alındı

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi , Ahıska, Uygur, Bulgaristan ve Yunanistan Türklerine verilen “Türk Soylu” statüsüne Kırım Tatar Türklerini de dahil ederek, onlara da uzun dönem ikamet izni vermeye başladı.

AA muhabirinin Göç İdaresi Başkanlığından derlediği bilgiye göre, İçişleri Bakanının Haziran 2022’de yaptığı açıklama üzerine Kırım Tatar Türklerine de uzun dönem ikamet izni verilmesine ilişkin çalışmalar başlatıldı.

Türk vatandaşı olmayan bir kişinin uzun dönem ikamet izni alabilmesi için 8 yıl kesintisiz Türkiye’de ikamet etme şartı aranırken, 15 Şubat 2017 tarihli Göç Politikaları Kurulu kararı doğrultusunda Bulgaristan, Yunanistan, Ahıska ve Uygur Türklerine söz konusu süre şartı aranmaksızın uzun dönem ikamet izni veriliyor.

Bu çerçevede Göç İdaresi Başkanlığı, Kırım Tatarı Türklerine verilecek yeni statüyle ilgili çalışmalar yaptı. Ahıska, Uygur, Bulgaristan ve Yunanistan Türklerine verilen “Türk Soylu” statüsüne Kırım Tatarları da dahil edildi.

“Türkiye’de 8 yıl kesintisiz ikamet şartı aranmayacak”

Böylece Kırım Tatar Türklerine de Türkiye’de 8 yıl kesintisiz ikamet etme şartı aranmaksızın “süresiz kalış hakkı” tanıyan uzun dönem ikamet izni düzenlenmesine ilişkin uygulama ağustos ayı itibarıyla başlatıldı.

Türkiye’ye gelen Kırım Tatar Türklerinin gerekli şartları taşıması ve uygun görülmesi durumunda uzun dönem ikamet iznine sahip olabilecek.

Bu haktan yararlanmak isteyenler, “e-ikamet.goc.gov.tr” adresinden randevu aldıktan sonra istenilen belgelerle il göç idaresi müdürlüklerine başvuru yapabilecek.

‘Türk soylular’da uzun dönem ikamet izni

Başkanlık verilerine göre, Türkiye’de ikamet izni ile kalan yabancıların sadece yüzde 5’i uzun dönem ikamet iznine sahip iken, Türk soyluların yüzde 75’inde uzun dönem ikamet izni bulunuyor.

Bugüne kadar 57 bin 56 Bulgaristan, Yunanistan, Uygur ve Ahıska Türküne uzun dönem ikamet izni verildi. Uzun dönem ikamet izni tercih etmeyenlere ise kısa dönem, aile, öğrenci ve insani ikamet izni düzenlendi.

“Türk Soylular Özel Ofisi” 

Göç İdaresi Başkanlığı bünyesinde kurulan Türk ve Akraba Toplulukları Dairesi Başkanlığınca Türkiye’de bulunan ‘Türk soylular’a yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu sayede Türk soyluların işlemlerinde etkinlik, uygulamaların belirli standartta yürütülmesi ve uzmanlık sağlanması amaçlanıyor.

Türk soyluların yoğun olarak yaşadığı illerde iş ve işlemler, “Türk Soylular Özel Ofisi” ile oluşturulan çalışma grup başkanlıkları aracılığıyla yürütülüyor.

Başkanlık, “kendilerini evlerinde hissettirecek kamu hizmeti” anlayışla yaklaştığı Türk soylulara ve akraba topluluklara “Turkuaz renkli ikamet izni kartı” da hazırlıyor. Turkuaz kart sahipleri, ikamet izni harç bedelinden muaf tutuluyor.

Savaş mağdurları

Ukrayna-Rusya savaşından etkilenen savaş mağduru ‘Türk soylu’ 4 bin 296 kişiye Türkiye yardım elini uzattı. Bu kapsamda 409’u Kırım Tatar ve 2 bin 395’i Ahıska Türkü olmak üzere 2 bin 804 kişi 5 ildeki merkezlerde ağırlanıyor. Merkezlerde sağlık, psikolog, savaş mağduru çocuklara aktivite ve eğitim gibi hizmetler veriliyor.

Ayrıca ‘Türk soylular’a yönelik yasal statülerinde sağlanan istisnai vatandaşlık kapsamında, 2002 yılı sonrasında 101 bin 995 Ahıska Türkü ve 6 bin 787 Uygur Türkü, Türk vatandaşı oldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *