Batı Şeria’da Filistinlilere ait okul için ‘derhal yıkım’ kararı!

Batı Şeria’da Filistinlilere ait okul için ‘derhal yıkım’ kararı!

Siyonist işgalci İsrail mahkemesi, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinlilere ait bir okul için yıkım kararı çıkardı. Okul, bedevi köylerde yaşayan Filistinli öğrencilere hizmet için Aralık 2021’de inşa edilmişti.

Kudüs Sosyal ve Ekonomik Haklar Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Kudüs’teki Merkez Mahkemesinin, Ramallah’ın kuzeydoğusunda yer alan Ayn Samiye Okulu için “derhal yıkım” kararı çıkardığı belirtildi.

Açıklamada, okulun Filistin Eğitim Bakanlığı ile Yerleşim Birimleri ve Ayrım Duvarı’na Direniş Heyeti iş birliğinde Aralık 2021’de inşa edildiği aktarıldı.

Söz konusu okulun, İsrail’in imar izni vermediği bölgelerdeki öğrencilere hizmet verdiği vurgulanan açıklamada, okulu yıkma kararının durdurulması için diplomatik temsilciliklerin harekete geçmesi çağrısında bulunuldu.

Kudüs Sosyal ve Ekonomik Haklar Merkezi Müdürü Bessam Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail’den gelen yıkım kararının, okulun yeni eğitim-öğretim yılı için öğrenci kayıtlarına başladığı dönemde çıkarıldığını söyledi.

Okulun 100 metrekareyi geçmeyecek kadar mütevazı bir yapı olduğunu dile getiren Karaca, bu okulun bedevi köylerde yaşayan Filistinli öğrencilere hizmet için inşa edildiğini kaydetti.

Batı Şeria’da gerginlik artıyor

Filistinli uzmanlar, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği son saldırıların hemen ardından işgal altındaki Batı Şeria’daki baskınlarıyla gerginliği daha da tırmandırdığını düşünüyor.

Tel Aviv yönetiminin abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 5 Ağustos Cuma gününden itibaren 3 gün süren saldırılarının sonuçlarını AA muhabirine değerlendiren uzmanlar, İsrail’in Batı Şeria’daki İslami Cihad Hareketi liderlerine yeni gözaltı operasyonları ve suikastlar düzenleyebileceği yorumunda bulundu.

Batı Şeria’nın İsrail için “her zaman endişe kaynağı” olduğunu ifade eden uzmanlar, İsrail’in Batı Şeria’yı “iç mesele ve topraklarının parçası” olarak gördüğünü söylüyor.

Uzmanların görüşleriyle paralel olarak dün, siyonist işgalci İsrail ordusu Nablus’a düzenlediği baskında 3 Filistinliyi şehid etti. Olayın ardından işgal altındaki Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen protestolarda İsrail güçleri ile Filistinli göstericiler arasında olaylar yaşandı.

İsrail askerleri, Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde çıkan olaylarda 7 Filistinliyi gerçek mermiyle yaraladı, daha sonra yaralılardan 17 yaşındaki bir çocuk hastanede hayatını kaybetti.

“İsrail, seçim amaçları için Filistinlilerin kanını kullanıyor”

Cenin’deki Arap Amerikan Üniversitesinden Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Görevlisi Eymen Yusuf, Batı Şeria’da İsrail ile İslami Cihad arasındaki çatışmadan başka bir kıvılcımın patlak verebileceğini söyledi.

Bunun, işgalci İsrail ile Filistin arasında imzalanan ateşkes anlaşmasının “kırılgan ve belirsiz” olmasından kaynaklanabileceğini ifade eden Yusuf, İsrail’in Batı Şeria’daki İslami Cihad üyelerini hedef alan gözaltı operasyonları ve suikastlar düzenleyeceği öngörüsünde bulundu.

İşgalci İsrail’in Batı Şeria’da tırmandıracağı gerilimin özellikle kuzeyde Filistinli silahlı grupların yoğunlukta olduğu Cenin’e odaklanacağını aktaran Yusuf, İslami Cihad Hareketi üyelerinin de Gazze’de yöneticilerine yönelik suikastların intikamını almak isteyeceğini, buna karşılık İsrail’in Batı Şeria’da gerginliği tırmandıracak yeni operasyonlar düzenleyebileceğini belirtti.

Yusuf, 1 Kasım’da işgalci İsrail’de gerçekleşecek erken genel seçime işaret ederek, “İsrail, seçim amaçları için Filistinlilerin kanını kullanıyor.” dedi.

“Gazze’de yaşanan her şey Batı Şeria’yı etkiliyor”

İsrail Araştırmaları Kudüs Merkezi Direktörü İmad Avvad da İsrail’in operasyonlarını sürdürmesi durumunda “Batı Şeria’da bir galeyan halinin olacağını” söyledi.

Avvad, “Batı Şeria, İsrail için her zaman endişe kaynağı. Gazze’de yaşanan her şey Batı Şeria’yı etkiliyor.” ifadesini kullandı.

Filistin nüfusunda “yeni neslin direnişe inanan ve bunu stratejik tercih olarak benimseyen bir tutum olduğunu” kaydeden Avvad, bunun da her an bir çatışmanın patlak verebileceği anlamı taşıdığına işaret etti.

Siyonist işgalci İsrail’in Batı Şeria’da direniş liderlerine yönelik tasfiye operasyonlarını sonlandırmadığını ifade eden Avvad, “İsrail’in Gazze’ye yönelik üç günlük saldırısı ve ardından gelen ateşkes göz önüne alınarak Gazze’nin Batı Şeria’da olanlara müdahale edemeyeceği kanaatine sahip olduğu düşünüldüğünde bugünlerde İsrail’in bu politikada daha cüretli olabileceği” görüşünü dile getirdi.

Avvad, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik son saldırılarının İsrail’deki seçimlerde etkili olma ihtimalini “zayıf” olarak değerlendirdi.

İşgalci İsrail’de eski Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki sağ görüş ile mevcut Başbakan Yair Lapid’in öne çıktığı merkez cephe arasında yapısal bir kutuplaşmanın varlığına işaret eden Avvad, “Mevcut İsrail hükümetinin Batı Şeria’da öldürme, gözaltı, toprağa el koyma ve Yahudi yerleşim birimlerinin inşası gibi faaliyetleri, kendilerine hiçbir seçimde desteklemeyen yerleşimcilere hizmet ediyor. Bununla birlikte yine de bunları yapıyorlar.” dedi.

“İslami Cihad Hareketinin popülaritesi arttı”

Kudüs Üniversitesine bağlı Kudüs Araştırmaları Merkezi Müdürü Ahmed Refik Avd ise “İsrail’in Gazze’ye son saldırılarından sonra İslami Cihad Hareketinin popülaritesinin özellikle Batı Şeria’da arttığı” görüşünde.

Avd, İslami Cihad’ın “kâr-zarar hesaplarından uzak bir şekilde İsrail’e karşı tek başına da olsa gücünü kanıtlamayı başardığını” söyledi.

Gazze’ye yönelik son saldırılardan sonra Hareket’in öfkesinin arttığına işaret eden Avd, İslami Cihad’ın Batı Şeria ve İsrail’de bir dizi operasyon düzenlemesini beklediğini dile getirdi.

Bununla birlikte siyonist işgalci İsrail’in de şartlar uygun olursa Batı Şeria ve Gazze’de Filistinli silahlı direniş liderlerine ve üyelerine yönelik operasyonlarını ilerletebileceğini aktaran Avd, bu durumun hem Batı Şeria hem de Gazze Şeridi’nde gerilimin yeniden tırmanmasına yol açacağını ifade etti.

Filistin konusunda uzman Nur Avde de İslami Cihad’ın popülaritesinin son saldırılardan sonra arttığı görüşüne katıldığını ifade etti.

Avde, ancak İslami Cihad Hareketinin “acı bir darbe aldığına ve güçlü etkiye sahip önde gelen liderlerini kaybettikten sonra toparlanması için uzun bir zamana ihtiyacı olduğuna” dikkati çekti.

İşgalci İsrail’in Batı Şeria’da Hareket liderleri ve kadroları aleyhinde yeni bir kovuşturma hamlesi başlattığını ifade eden Avde, bu durumun da İslami Cihad Hareketine mensup olduğunu açıklamayı ciddi şekilde riskli hale getirdiğini söyledi.

İşgalci İsrail’in Batı Şeria’ya Gazze Şeridi’nden farklı bir gözle baktığını kaydeden Avde, “İsrail Batı Şeria’yı kendi iç meselesi olarak görüyor. Yani aşırı sağın artan gücü gölgesinde İsrail’den bir parça olarak bakıyor.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *