Davutoğlu ve Babacan’dan cemevi ziyaretleri

Davutoğlu ve Babacan’dan cemevi ziyaretleri

Eski başbakanlardan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte, Muharrem orucunun 9. günü lokması için Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemeğe katıldı. Eski bakanlardan, Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da Ankara’nın Mamak ilçesinde Hüseyin Gazi cemevini ziyaret etti.

Ahmet Davutoğlu, Muharrem orucunun 9. günü lokması için dün akşam Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemeğe eşi Sare Davutoğlu ile katıldı. Buluşmayı sosyal medya hesabından duyuran Davutoğlu, mesajında şöyle dedi:

“Muharrem orucunun 9. günü lokması için dün akşam canlarla Fatma Ana Cemevi ve Kültür Merkezi’nde buluştuk. Tutulan oruçlar, yapılan hayırlar, edilen dualar kabul ola.”

Ali Babacan, Hüseyin Gazi cemevinde

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da, Ankara Mamak’ta bulunan Hüseyin Gazi cemevini ziyaret etti. Muharrem orucunun açılmasına eşlik eden Babacan burada cemevinin başkanı ve dedesi ile bir araya geldi.

Alevi kurumlarına ve cemevlerine Muharrem ayının ilk gününden itibaren yapılan saldırıları sert bir dille kınadıklarını hatırlatarak geçmiş olsun dileklerini ileten Babacan, “Bu saldırılara hemen tepki gösterdik, konunun takipçisi olacağız” dedi. Babacan şöyle devam etti: “Bugün eğer bir Alevi valinin, kaymakamın, rektörün, daire başkanının, genel müdürün varlığından söz edemiyorsak, Türkiye’de eşit vatandaşlığın olduğunu söyleyemeyiz. Aleviler kimliklerini gizlemek zorunda kalıyorsa eşit vatandaşlığın olduğunu söyleyemeyiz. Devlette işe alımlarda liyakat ilkesi çiğneniyorsa, torpil ve ayrımcılık hüküm sürüyorsa, haklılar imtiyazlılara ezdiriliyorsa Türkiye’de eşit vatandaşlığın olduğunu söyleyemeyiz. İşte o nedenle biz, eşit vatandaşlık ilkemize sıkı sıkı sarılmaya devam edeceğiz.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *