Mısır’ın arabuluculuğunda ateşkes sağlandı

Mısır’ın arabuluculuğunda ateşkes sağlandı

Siyonist işgalci İsrail’in cuma gününden bugüne Gazze’ye devam eden saldırılarında, işgalci İsrail ile Gazze şeridindeki İslami Cihad arasında dün gece ateşkes üzerinde anlaşma sağlandığı ve belirtilen saatte ateşkesin devreye girdiği belirtildi.

İslami Cihad’ın Sözcüsü Davud Şihab da AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Mısır’ın arabuluculuğuyla bu gece 23.30’da uygulamaya girecek ateşkes üzerinde anlaşma sağlandı.” dedi.

Sözcü, Kahire’nin İsrail hapishanelerinde açlık grevindeki Halil Avavde ve pazartesi gözaltına alınan İslami Cihad yöneticisi Bessam Saadi’nin serbest bırakılması üzerinde çalışacağı sözü vermesi üzerine ateşkes sağlandığını aktardı.

İsrail Ordu Radyosu’na konuşan üst düzey bir İsrailli hükümet yetkilisi de ateşkesin bu gece Tel Aviv saatiyle 23.30’da uygulanmaya başlayacağını söyledi.

Ateşkes uygulamaya girdi

İsrail ile Gazze’deki İslami Cihad Hareketi arasında Mısır’ın ara buluculuğuyla varılan ateşkesin, yerel saatle 23.30’dan (TSİ 23.30) itibaren yürürlüğe girdiği duyuruldu.

Hareket tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Mısır’ın, İsrail hapishanelerinde açlık grevindeki Halil Avavde ve pazartesi gözaltına alınan İslami Cihad yöneticisi Bessam Saadi’nin serbest bırakılması için çalışma taahhüdü ışığında ve yapılan istişarelerden sonra ateşkesin bu gece 23.30’da başlayacağını ilan eder.” ifadesine yer verildi. Açıklamada, herhangi bir saldırıya karşılık verme hakkının saklı tutulduğu aktarıldı.

Siyonist işgalci İsrail Ulusal Kamu Diplomasi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada da 23.30’da ateşkesin uygulanmaya başlayacağı duyuruldu.

Çabalarından dolayı Mısır’a teşekkür edilen açıklamada “ateşkesin ihlali halinde İsrail’in güçlü yanıt verme hakkını koruduğu” belirtildi.

Siyonist işgalci İsrail ordu sözcülüğü ise resmi olarak ateşkesin 23.30’da uygulamaya girdiğini açıkladı ve önceden planlanmış “savaş uçakları, helikopterleri ve silahlı insansız hava araçlarının katıldığı son saldırının tamamlandığını” duyurdu.

Ateşkesin devreye girmesinin ardından Gazze sokaklarında kutlama yapıldığı bildirildi.

Ateşkese çok kısa bir süre kala, İsrail’in güneyinde bazı kentlerde Gazze’den fırlatılan roketler sonucu saldırı alarmları çaldı. İsrail ordusu da benzer şekilde roket saldırısına karşılık Gazze içindeki noktalara saldırı düzenlediğini duyurdu.

3 gündür süren saldırılarda 44 şehid

İşgalci İsrail’in 3 gündür saldırı düzenlediği, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde hayatını kaybedenler Filistinli Müslümanların sayısının 44’e yükseldiği bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonucu bir kişinin daha yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında, 5 Ağustos’tan bu yana düzenlenen saldırılarda 15’i çocuk, 4’ü kadın olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısının 44’e ulaştığı kaydedildi.

Yaralı sayısının 360’a yükseldiği belirtilen açıklamada, yaralıların sağlık durumuna ilişkin detaylı bilgi verilmedi.

İşgalci İsrail Başbakanı Yair Lapid’in, dün Gazze şeridi çevresindeki yerleşim birimlerinin yerel yöneticileriyle yaptığı görüşmede, “İsrail’in Gazze operasyonunda hedeflerine ulaştığını, çatışmayı sonlandırmaya hazırlandığını” söylediği belirtildi.

Siyonist İsrail basınındaki haberlere göre, toplantıya katılan isimler görüşmedeki “ana mesajın bu olduğunu” paylaştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *