Katar: Gazze’ye saldırıları durdurmak için çok uğraştık

Katar: Gazze’ye saldırıları durdurmak için çok uğraştık

Katar Dışişleri Bakan Danışmanı ve Bakanlık sözcüsü el Ensari, Filistin dosyasının, Katar diplomasisinin üzerinde çalıştığı en önemli dosyalardan biri olduğunu belirterek, Gazze saldırısı ile Aksa’ya yönelik baskınları iki ayrı açıklama ile kınadıklarını vurguladı.

Katar Dışişleri Bakanı Danışmanı ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, el-Cezire televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin ilk günden itibaren tüm taraflarla temaslar yoluyla İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmak için çaba harcadığını kaydeden Ensari, “Katar’ın rolü, gerginlik azaltılarak ateşkesi sağlamak için çok önemliydi. Gerilimi sona erdirecek pratik bir formül bulmak için bölgesel ve uluslararası temaslar aktif olarak devam etti.” diye konuştu.

Katar’ın, İsrail’in Gazze’deki gerilimi tırmandırmasını ve Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıyı iki açıklamayla kınadığını kaydeden Ensari, Filistin dosyasının, Katar diplomasisinin üzerinde çalıştığı en önemli dosyalardan biri olduğunu vurguladı.

Ülkesinin yoğun temaslarının, Gazze’deki durumun gerçeğini öğrenmeye yardımcı olduğunu dile getiren Ensari, Katar’ın diplomasisinin diyaloga ve tarafları bir araya getirmeye dayandığını ve birçok cephede başarı elde ettiğini sözlerine ekledi.

İşgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik son saldırısı

Siyonist işgalci İsrail, 5 Ağustos’ta, saldırı hazırlığında olduğu gerekçesiyle Gazze’de İslami Cihad’a ait olduğunu iddia ettiği hedeflere saldırı başlattı.

Siyonist İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’ne “savaş uçakları, hava araçları, tank ve zırhlı birliklerle” saldırı yapıldığı vurgulandı.

İşgalci İsrail’in saldırısı üzerine Gazze’den İsrail yönüne bir dizi roket atılmıştı.

İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 çocuk, 4 kadının yer aldığı 44 Filistinli Müslüman şehid oldu. İsrail tarafındaysa herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

İşgalci İsrail ile Gazze’deki İslami Cihad Hareketi arasında Mısır’ın ara buluculuğuyla varılan ateşkesin, dün yerel saatle 23.30’dan (TSİ 23.30) itibaren yürürlüğe girdiği duyuruldu.

Hamas çatışmaya dahil olmadı

İşgalci İsrail’in cuma Gazze saldırısını başlatmasının ardından bölgede etkin Hamas’ın nasıl bir tutum alacağı merak ediliyordu. Hamas, işgalci İsrail’e yönelik uyarı mesajları göndermesine rağmen henüz silahlı kanadıyla bir karşılık vermedi. İşgalci İsrail de benzer şekilde Gazze saldırılarını İslami Cihad hedefleriyle sınırlı tuttuğu vurgusu yaptı.

Hamas’tan bugün yapılan yazılı açıklamada, uluslararası topluma, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının durdurulması için acilen harekete geçmesi çağrısı yapıldı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum yayımladığı yazılı açıklamada, “Siyonist düşmanın saldırılarını durdurması, Filistin halkına ve kutsal değerlerine yönelik tüm ihlallerine son vermesi için uluslararası toplumu acilen harekete geçmeye çağırıyoruz.” denildi.

Dünyanın en büyük ‘açık cezaevi’ Gazze

İşgalci İsrail’in 15 yıldır, havadan, karadan ve denizden abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 365 kilometrekare alanda 2 milyondan fazla Müslüman yaşıyor. Gazze Şeridi, dünyanın nüfus yoğunluğu en yüksek bölgeleri arasında gösteriliyor. Birleşmiş Milletler ve uluslararası hak örgütleri bölgedeki ağır yaşam koşullarına ilişkin sürekli uyarı yapıyor.

Siyonist İsrail, Gazze’yi abluka altında tuttuğu 15 yıl içinde ordusuyla 10’a yakın kapsamlı saldırı düzenledi. Siyonist İsrail’in saldırılarında aralarında yüzlerce kadın ve çocuğun da yer aldığı binlerce Filistinli Müslüman hayatını kaybetti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *