Iştiyye: BMGK, kınamaktan daha fazlasını yapmalı

Iştiyye: BMGK, kınamaktan daha fazlasını yapmalı

Mahmud Abbas yönetiminin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Ramallah’taki başbakanlık binasında, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları hakkında basın toplantısı düzenledi.

Iştiyye konuşmasında, uluslararası topluma “çifte standardı” durdurma çağrısında bulundu.

İşgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarına ve Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınlara işaret eden Iştiyye, saldırı ve baskınların yaklaşan İsrail seçimlerinde rakip partiler için propaganda aracı olduğunu söyledi. İştiyye, “Filistin halkı kapsamlı ve sürekli İsrail saldırısına maruz kalıyor.” dedi.

“Gazze’ye karşı her yıl yenilenen bu saldırganlığın derhal durdurulmasını” isteyen Iştiyye, Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) sunulan dosyalara İsrail’in işlediği bu suçların da ekleneceğini aktardı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini (BMGK) Filistin halkına koruma sağlanması için “ciddi ve uygulanabilir bir karar almaya” çağıran Iştiyye, Filistin yönetimi olarak BMGK’nin kınamaktan daha fazlasını yapmasını istediklerini söyledi.

Iştiyye ayrıca, insan hakları meseleleri, uluslararası krizler ve çatışmalarla mücadelede uygulanan çifte standart politikalarından muzdarip olduklarını sözlerine ekledi.

İşgalcinin Gazze’ye yönelik saldırısı ve Mescid’i Aksa baskını

İşgalci İsrail’in İslami Cihad’a ait noktaları hedef aldığı gerekçesiyle 5 Ağustos’ta başladığı abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları havadan ve karadan devam ediyor.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, siyonist İsrail’in Gazze Şeridi’ne üçüncü gününde devam eden saldırılarında şehid sayısının 32’ye, yaralı sayısının 275’e yükseldiği bilgisi paylaşıldı. Gazze’den atılan roketler sonucundaysa işgalci İsrail safında henüz bir can kaybı yaşanmadı.

Gazze’ye yönelik saldırılar devam ederken, yahudi yerleşimciler bugün, işgalci İsrail polisinin eşliğinde gruplar halinde Meğaribe Kapısı’ndan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

2 bin 201 yahudi, işgal polisi himayesinde Aksa’yı bastı

İşgalci İsrail’in abluka altındaki Gazze şeridine saldırıları üçüncü gününde devam ederken aralarında siyonist aşırı sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir’in de yer aldığı 2 bin 201 yahudi yerleşimci Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, sabah ve öğleden sonra yahudilerin dini bayramı Tisha B’Av gerekçesiyle 2201 kadar yahudi yerleşimci siyonist İsrail polisi himayesinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, bazı yahudi yerleşimcilerin, Aksa içinde yere yatarak dini ritüellerini yaptığı görüldü.

Siyonist illetvekili Itamar Ben-Gvir de sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen isimler arasında yer aldı. Ben-Gvir baskından sonrasında yaptığı paylaşımda, “Bugün 9 Ağustos’ta Yahudiler için en kutsal mekan Tapınak Dağı’na (Mescid-i Aksa’ya) oğlum David ile yürümek ve buradaki egemenliğin bizim olduğunu hatırlatmak için geldim.” ifadelerini kullandı. Ben-Gvir, “ne roketlerin, ne tehditlerin kendilerini durduramayacağını” dile getirdi.

İsrail polisi baskın yapan yahudileri himaye etti

İşgalci İsrail polisi, yahudi yerleşimcilerin baskınları öncesinde Aksa’nın bulunduğu Eski Şehir bölgesinde yoğun güvenlik önlemleri alırken, Aksa avlusunda ve çevresinde bulunan bazı Filistinlileri tartakladı ve darbetti, Aksa içinde aralarında iki Filistinli basın mensubunun yer aldığı en az üç Filistinli Müslümanı gözaltına aldı.

Bazı yahudi gruplar Mescid-i Aksa çevresinde siyonist İsrail bayraklarıyla ırkçı sloganlar atarak gösteriler yaptı. Yahudiler ve Filistinliler arasında zaman zaman sözlü sataşmalar yaşandı.

Yahudi yerleşimciler, cuma, cumartesi dışında İsrail polisi denetiminde Mescid-i Aksa’ya baskınlar düzenliyor. İşgalci İsrail’in Gazze saldırılarının üçüncü gününde sürerken yahudi yerleşimci grupların çağrısıyla, Aksa’ya baskın düzenleyen yahudi sayısının çok fazla olduğu dikkati çekti.

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor ancak Yahudiler, 2003’ten bu yana İdarenin izni olmadan işgalci İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor.

Bu girişleri baskın olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini belirtiyor.

Statükoya göre, yahudilerin Aksa’da ibadet etmesine izin verilmemesi gerekiyor. Ancak yahudiler sık sık işgalci İsrail polisi himayesinde Aksa’ya baskınlar düzenliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *