Yahudi lobisini ‘hedef gösteren’, ‘insan hakları uzmanı’ özür diledi!

Yahudi lobisini ‘hedef gösteren’, ‘insan hakları uzmanı’ özür diledi!

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde faaliyet gösteren İnsan Hakları komisyonunun üyesi Miloon Kothari, basına verdiği bir demeçte, yahudi lobisini ‘hedef göstermesi’nin ardından Cenevre’de İsrail ve Batılı diplomatlardan aldığı tepkiler üzerine geri adım attı ve özür diledi.

Hintli Kothari, BM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Federico Villegas’a gönderdiği mektupta “Yahudi Lobisi kelimesini kullandığım için duyduğum pişmanlığımı içtenlikle ifade etmek ve açıkça özür dilemek istiyorum.” dedi.

BM tarafından kamuoyuna açıklanan mektuba göre Kothari, niyetinin, sosyal medya ağlarında ve bazı yayınlarda komisyon üyelerine yönelik aralıksız ve şiddetli kişisel saldırıları kınamak olduğunu ifade etti.

BM görevlisi, “Sosyal medyayı büyük ölçüde Yahudi lobisinin kontrol ettiği yolundaki tanımlamam tamamen yanlıştı. Bu kelime seçimi yanlış, uygunsuzdu” dedi.

Miloon Kothari, antisemitizm de içinde olmak üzere her türlü ayırımcılığa her zaman kaşı çıktığını bildirdi

BM bünyesinde kurulan İsrail-Filistin arasındaki çatışmalarda yaşanan insan hakları ihlallerini araştırmakla görevli komisyonun üyesi Hintli Kothari, 25 Temmuz’da “Mondoweis” haber sitesine verdiği demeçte, “Büyük ölçüde Yahudi lobisi tarafından kontrol edilen sosyal medya ağları veya bizi itibarsızlaştırmak için çok para harcayan belirli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından cesaretimiz kırılıyor.” ifadesini kullanmıştı.

İsrail, komisyonun dağıtılmasını istedi

İsrail Başbakanı Yair Lapid, pazar günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e yaptığı çağrıda söz konusu komisyonu dağıtmak için girişimde bulunmasını istemişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *