Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı ile ardından Lavrov ve Blinken’le görüştü

Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı ile ardından Lavrov ve Blinken’le görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile Türkiye-Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dördüncü Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısı’na katılmak için gittiği Kamboçya’nın başkenti Punom Pen’de bir araya geldi. Daho sonra Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile de bir araya gelen Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı ile de telefon görüşmesi yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çin Dışişleri Bakanıyla ikili ilişkilerimizi, bölgesel ve küresel gelişmeleri değerlendirdik. Uygur Türklerine ilişkin hassasiyetlerimizi aktardık.” ifadesini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani, Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Nanaia Mahuta, Kamboçya Müslümanlardan Sorumlu Kıdemli Bakanı Othsman Hassan, Brunei Darusselam Dışişleri Bakanı Erywan Yusof, Sri Lanka Dışişleri Bakanı Ali Sabry ile de ayrı ayrı görüştü.

Çavuşoğlu: Bağlantının önemini çok iyi anladık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kamboçya’nın başkenti Punom Pen’de düzenlenen Türkiye-Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dördüncü Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısı’nın açılışında konuştu.

Dünyanın yapısal değişimlerden geçtiğini belirten Çavuşoğlu, “Ticaret savaşları, pandemi ve Ukrayna’daki savaş, küresel manzarayı tamamen değiştirdi. Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel büyüme tahminlerini yüzde 3,2’ye düşürdü. Dünya Bankası, artan stagflasyon riskinden dolayı uyardı.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, tüm bunlara rağmen IMF’nin Türkiye’nin 2022’deki büyüme beklentisini yüzde 4 ile revize ettiğini aktararak, Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde 7,3 büyüdüğüne işaret etti.

Benzer şekilde OECD’nin gelecek tahminlerinde ASEAN ekonomileri için 2022 ve 2023’te yüzde 5,2 oranında büyüme beklediğine değindiği konuşmasında Çavuşoğlu, “Kıtadaki ana büyüme motorlarından ve başarı öykülerinden biri olan ASEAN, biz bu yeni normallere uyum sağladıkça daha da amacına uygun hale gelecektir. Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) ile ASEAN daha merkezi bir rolde olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gittikçe artan bir Türkiye-ASEAN ortaklığının bu zorlu zamanlarda küresel ekonomiye yardımcı olacağına dikkati çeken Çavuşoğlu, bu ortaklığın sadece büyümeyle ilişkili olmadığını, bu iş birliğinin yeni pazarlara ulaşmada da fark yaratacağını kaydetti. Çavuşoğlu, küresel tedarik zincirlerinin değiştiğini ve “bağlantının önemini çok iyi anladıklarını” dile getirdi.

Çavuşoğlu, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan Üçlü Dışişleri, Ticaret ve Ulaştırma Bakanları Toplantısı’nın gerçekleştirildiğini, oradan da “Türkiye-ASEAN Dördüncü Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısı”na katılmak üzere Kamboçya’ya geldiğini aktardı.

Geçen ay da Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları Toplantısı’nın yapıldığını anımsatan Çavuşoğlu, “Orta Asyalı kardeşlerimizle ulaşım ve enerji bağlarımızı artırıyoruz. Hep birlikte emtia mallar ve enerji için sürdürülebilir bir ulaştırma koridoru sunmayı amaçlıyoruz. AB ile Gümrük Birliğimiz ve büyük pazarlara yakınlığımız sayesinde ASEAN’ın erişimi için çok şey sunabiliriz. Ortaklığımız, yeni jeopolitik zorlukların üstesinden gelmek için de önemlidir.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin BM ile yürüttüğü yoğun diplomatik çabalar sayesinde, Ukrayna’nın tahıl ve gıda maddelerinin güvenli şekilde taşınmasına ilişkin anlaşmaya varıldığına işaret ederek, şöyle devam etti:

“BM, anlaşmanın küresel gıda piyasalarında güvenin tazelenmesine ve fiyatların düşmesine yardımcı olacağını öngörüyor. Ayrıca bu son anlaşmanın müzakere edilmiş bir çözüm şansını artıracağını umuyoruz. Amacımız, Ukrayna’daki savaşa nihai noktayı koyabilmek. Bu amaca yönelik çalışmalarımızda ASEAN ortaklarımızın desteğini hissediyoruz.”

Bu yılın, Türkiye-ASEAN Sektörel Diyalog Ortaklığı’nın kuruluşunun 5. yılı olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Yeni Asya stratejimizle ASEAN ile angajmanımızı daha da geliştirmeye çalışıyoruz. ASEAN’ın hükümetimiz tarafından desteklediğini ifade etmek istiyorum. Tüm Türk paydaşları, bu stratejiye bağlıdır. Moratoryum kaldırıldıktan sonra iş birliğimizi Diyalog Ortağı seviyesine yükseltmenin zamanının geldiğine inanıyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Çavuşoğlu-Lavrov görüşmesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türkiye-Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dördüncü Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısı’na katılmak için gittiği Kamboçya’nın başkenti Punom Pen’de bir araya geldi.

Çavuşoğlu, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kamboçya’dan ayrılmadan önce Rus mevkidaşım Lavrov’la görüştüm. Ukrayna tahılının güvenli sevkiyatı konusunu ve bölgesel gelişmeleri ele aldık.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu-Blinken görüşmesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi yaptı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmede, Çavuşoğlu ile Blinken’ın görüşmede, Ukrayna’dan tahıl ihracatı konusunda varılan uzlaşı ve bu konudaki son gelişmeler ile ikili ilişkileri ele aldığı belirtildi.

Çavuşoğlu: Hedefimiz, Diyalog Ortaklığı Statüsü elde etmek

Mevlüt Çavuşoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısının ardından basına demeç verdi.

Türkiye’nin 2017’de ASEAN Sektörel Diyalog Ortaklığı statüsü elde ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, bugünkü toplantıda “Doğrudan Diyalog Ortaklığı” statüsü almak istediklerini söylediklerini dile getirdi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin Sektörel Diyalog Ortaklığı statüsü elde ettiğinden bu yana birçok alanda ASEAN ülkeleriyle iş birliğini artırdığını vurguladı.

Türkiye’nin “Yeniden Asya” inisiyatifiyle de tüm Asya ülkeleri ve bölgesel örgütlerle yaklaşık bin projeyle ilişkileri geliştirdiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Hedefimiz, Diyalog Ortaklığı Statüsü elde etmek. Moratoryum kalkarsa o statüyü de elde edebileceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, öte yandan ASEAN ülkelerinin Türkiye’deki yatırım miktarının 10,3 milyar dolara çıktığına dikkati çekerek, Türk şirketlerinin yatırım miktarının da 471 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.

Asya’nın ekonomisinin güç merkezi haline geldiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Artık Yeniden Asya çağını yaşıyoruz. Avrupa’daki sıkıntılar, yine daha önce Amerikan çağı vardı. Şimdi Asya çağına tekrar geçildiğini söyleyebiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

İkili görüşmeler

Çavuşoğlu, öte yandan birçok mevkidaşıyla ikili görüşmeler de yaptığını belirterek, ilk olarak Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani, ardından Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Nanaia Mahuta ile ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri ele aldıklarını dile getirdi.

Kamboçya Müslümanlardan Sorumlu Kıdemli Bakanı Othsman Hassan ile görüştüğünü de kaydeden Çavuşoğlu, Hassan’ın özellikle helal akreditasyon kurumuyla iş birliği ve helal gıda tesisi konusunda yardım istediğini ifade etti.

Çavuşoğlu, ikili görüşmeler kapsamında Brunei Darusselam Dışişleri Bakanı Erywan Yusof ile de bir araya geldiğini, mevkidaşıyla başta Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah’ın Türkiye’ye ziyareti olmak üzere karşılıklı ziyaretler konusunda hemfikir kaldıklarını söyledi.

Daha sonra Sri Lanka Dışişleri Bakanı Ali Sabry ile de görüştüğünü kaydeden Çavuşoğlu, Sri Lanka’daki krizin aşılması konusunda Türkiye’nin yapabileceği yardımları ele aldıklarını dile getirdi.

Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile de bir araya geldiği belirterek, mevkidaşıyla ikili ilişkileri, ayrıca Tayvan ve Ukrayna’daki son gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, “Tüm bunlara ilaveten Uygur Türkleri konusundaki hassasiyetimizi kendilerine aktardık. Türkiye’den gidecek bir heyeti 7 günlük bir karantinadan sonra bölgeye gönderebileceklerini, yani bölgeye gelmesini istediklerini söylediler. Ayrıca büyükelçimizin önümüzdeki süreçte hiç ziyareti kısıtlanmadan bölgeyi bir ziyaret etmesi de gündemde.” dedi.

Temasları kapsamında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la da görüştüğünü anımsatan Çavuşoğlu, “Bu görüşmede tabii tahıl anlaşmasından sonra her iki ülkenin ihraç edeceği ürünlerin önündeki engellerin kaldırılması gündemdeydi. Diğer taraftan bu tahıl konusunda varılan mutabakat bir ateşkese ve kalıcı bir barışa vesile olabilir mi olmaz mı bunları değerlendirdik. Son gelişmelerden sonra (Lavrov’un) düşüncelerini kendilerinden aldık. Biz de kendi düşüncelerimizi, temennilerimizi, bir an önce ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledik.“ ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilerleyen süreçte görüşmelerinin olacağına işaret ederek şunları kaydetti:

“Bu konuların hazırlığını da yaptık. Bugün Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı da elbette vardığımız mutabakatı önemsiyor ama görüştüğümüz tüm muhataplar Türkiye’nin tahıl konusunda Birleşmiş Milletler’le beraber oynadığı rol konusunda teşekkürlerini ilettiler, Türkiye’ye yönelik güvenlerini, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’ye güvendiklerini söylediler. Görüyorum ki gerçekten Türkiye’ye yönelik umut da artıyor. Türkiye küresel bir aktör oldu. Biz de bunu yapıcı bir şekilde değerlendirerek gerek bölgemizin gerekse dünyanın huzuru, barışı için çaba sarf etmeye devam edeceğiz.”

Bölgeye yaptığı ziyaret çerçevesinde gerçekleştirdiği ASEAN ve ikili toplantıların verimli geçtiğini aktaran Çavuşoğlu, yarın sabah da Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye döneceğini söyledi.

Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakup’un geçen ay Türkiye’yi ziyaret ettiğini, Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah’ın da ilerleyen dönemde Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirten Çavuşoğlu, “Dolayısıyla hem Malezya Başbakanı’nın ziyaretinde Cumhurbaşkanımız ve (Malezya) Başbakan’ın aldıkları kararlar ve daha önce imzaladığımız anlaşmalar, belgeler var. Bunların takibini yapacağız. Bir de kralın, Türkiye ziyaretinin hazırlıklarını yapacağız. Böylelikle kısa süreli Asya turumuzu tamamlamış olacağız inşallah.” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *