ABD, Endonezya ile Sumatra’da ortak tatbikata başladı

ABD, Endonezya ile Sumatra’da ortak tatbikata başladı

ABD temsilcisinin Tayvan’ı ziyareti üzerine Çin ordusunun Çin Denizi kıyısındaki Guangdong eyaletlerinde tatbikatlar düzenlemesi üzerine, Amerikan ordusu da Endonezya ordusu ile, Sumatra adasında ortak muharebe tatbikatlarına başladı. Bu tatbikata Avustralya, Japonya ve Singapur da katıldı.

ABD’nin Endonezya’nın başkenti Cakarta’daki büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, söz konusu tatbikatların özgür ve açık Hint-Pasifik politikasını desteklemek için birlikte çalışabilirliği, kabiliyeti, güveni ve iş birliğini desteklemek için tasarlandığı belirtildi.

ABD Pasifik Ordusu Komutanı General Charles Flynn, yaptığı açıklamada, “Bu, ABD-Endonezya bağının bu önemli bölgede kara kuvvetleri arasında büyüyen ilişkisinin bir sembolüdür. Çünkü kara kuvvetleri, bölgenin güvenlik mimarisini birbirine bağlayan yapıştırıcıdır.” ifadesini kullandı.

ABD, Endonezya, Avustralya, Japonya ve Singapur’dan 5 binden fazla askerin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatlar, “2009’dan bu yana bölgedeki en büyük tatbikat” olarak gösteriliyor.

Flynn ve Endonezya Ordusundan Orgeneral Andika Perkasa, ortak tatbikatları Güney Sumatra eyaletindeki Baturaja kasabasında düzenlenen törenle başlattı.

Ordu, donanma, hava kuvvetleri ve deniz tatbikatlarını kapsayan ortak tatbikatlar, 14 Ağustos’a kadar devam edecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *