Cemevi saldırılarına ilişkin açıklama: Eski Türkiye’nin ayak izlerine rastlanılmıştır

Cemevi saldırılarına ilişkin açıklama: Eski Türkiye’nin ayak izlerine rastlanılmıştır

Ankara’da Alevi STK’leri ile cemevine yapılan saldırıya ilişkin açıklamasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Soruşturma derinleşmiş, yeni gözaltılar yapılmış ve eski Türkiye’nin ayak izlerine rastlanılmıştır. Bilgiler, yargıya intikal ettirilerek bu planlı provokasyon en ağır şekilde cezalandırılacaktır.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da Alevi STK’leri ile cemevine yapılan saldırıya ilişkin gözaltına alınan yeni şüphelilerin olduğunu belirtti.

Süleyman Soylu yazılı açıklamasında, 30 Temmuz’da eski Türkiye’nin bir alışkanlığıyla karşılaştıklarını belirtti. Muharrem ayının birinci gününde, 3 cemevine yönelik alçakça provokasyon ile karşılaşmalarına rağmen eski Türkiye’den farklı olarak, bu planlı provokasyonun faili meçhul kalmadığına işaret eden Soylu, “Toplumumuzun tüm kesimleri tarafından lanetle karşılanan bu planlı provokasyon, milletimizin birlik duvarına çarptı.” değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Soylu, açıklamasında şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde, hükümetimiz göreve geldiği ilk günden itibaren herkesin kendisini ifade edebildiği ‘Türkiye adımlarında’, sadece son 2 yılda 1585 cemevi ziyaret edildi, 8 bin 600 talebin 5 bin 600’ü karşılandı. Ayrıca birçok adım ve ülkemizin her tarafında oluşan kardeşlik iklimi, tam da muharrem ayının ruhuna uygun anlayışla bu karanlık ellerin menfur emellerini engellenmektedir. Soruşturma derinleşmiş, yeni gözaltılar yapılmış ve eski Türkiye’nin ayak izlerine rastlanılmıştır. Elde edilen tüm bilgiler, yargıya intikal ettirilerek birliğimizi hedef alan bu planlı provokasyon en ağır şekilde cezalandırılacaktır.”

Muharrem ayının ilk günü, Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi ve Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’ne saldırı düzenlenmişti. Her üç saldırıyı da 45 dakika içerisinde düzenleyen A.O.K. cem yapan kişilere sandalyeleri fırlatmış, daha sonra kaçmıştı. Şüpheli A.O.K. yakalanarak gözaltına alınmıştı. Ankara Emniyet Müdürlüğü dünkü açıklamasında, şüpheli ile irtibatlı iki kişinin daha gözaltına alındığını bildirmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *