ABD temsilcisi Pelosi Malezya’da

ABD temsilcisi Pelosi Malezya’da

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Hint-Pasifik ülkelerine yapacağı ziyaretler kapsamında Singapur’dan Malezya’ya geçti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki heyeti taşıyan özel uçak, dört Asya ülkesine yapacağı resmi ziyaretler kapsamında sıkı güvenlik önlemleri altında Subang bölgesindeki Kraliyet Malezya Hava Kuvvetleri (RMAF) Üssü’ne indi.

Pelosi ve heyeti, Malezya Temsilciler Meclisi (Dewan Rakyat) Başkan Yardımcısı Rashid Hasnon ve ABD’nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Brian D. McFeeters tarafından karşılandı.

Hint-Pasifik ziyaretinin ikinci durağı Malezya’da temaslarda bulunacak Pelosi’nin, Tayvan’ı ziyaret edip etmeyeceği uluslararası kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.

Pelosi’nin, Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakup ve Malezya Temsilciler Meclisi Başkanı Azhar Azizan Harun ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Dört Asya ülkesine yapılacak resmi ziyaretler

Daha önce yapılan açıklamada, Pelosi’nin beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetiyle Singapur, Malezya, Güney Kore ve Japonya’yı ziyaret edeceği bildirilmişti.

Açıklamada, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’a yapılacağı öne sürülen ziyarete ilişkin bilgi verilmemişti.

Ziyarette Pelosi’ye, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Gregory Meeks, Gazi İşleri Komitesi Başkanı Mark Takano, Yollar ve Araçlar Komitesi Başkan Yardımcısı Suzan DelBene, İstihbarat Daimi Özel Komitesi Üyesi Raja Krishnamoorthi ve Silahlı Kuvvetler Komitesi ile Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Andy Kim’in eşlik ettiği bildirildi.

Çin: Ziyaretleri dikkatle izliyoruz

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan’a da olası bir ziyareti içereceği iddia edilen gezi programını “yakından izlediğini” bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Pekin’deki günlük basın toplantısında, Pelosi’nin ziyaret programında, Tayvan’ın adının anılmamasıyla ilgili soruya verdiği yanıtta, “Kongre’nin yaptığı açıklamayı ve Pelsosi’nin ekibinin Twitter paylaşımlarını gördük. Ziyaretin gündemini yakından izliyoruz.” dedi.

Meclis Başkanı’nın resmi internet sitesinde dün ziyaret programına ilişkin yayımlanan açıklamada, Pelosi’nin 5 kişilik Kongre heyetiyle Singapur, Malezya, Güney Kore ve Japonya’yı ziyaret edeceği belirtilmiş fakat Tayvan’ın adı anılmamıştı.

Ziyaretle ilgili ciddi endişeleri olduğunu ve karşı çıktıklarını defalarca yinelediklerini vurgulayan Sözcü Cao, “Olası ziyaret, iç işlerine açık bir müdahale anlamına gelecek, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal edecektir. Pelosi, eğer ziyareti yapmakta ısrar ederse bunun ciddi sonuçları olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Şi Cinping’in, ABD Başkan Joe Biden ile 28 Temmuz’da yaptığı telefon görüşmesinde, Çin’in Tayvan sorunundaki tavrını ortaya koyduğunu, “egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumanın 1,4 milyar Çinlinin ortak iradesi olduğunu, halkın iradesinin çiğnenemeyeceğini, ateşle oynayanın yanacağını” vurguladığını hatırlatan Cao, şunları kaydetti:

“ABD tarafına şunu tekrar hatırlatmak isteriz ki; Çin, her türlü olasılığa hazırlıklı olacaktır, Çin ordusu alsa boş durmayacaktır. Çin tarafı, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için gereken tedbirleri alacaktır.”

“Tek Çin ilkesi Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın temelidir”

Cao, ABD yönetiminin 3 numaralı yetkilisinin olası ziyaretinin, ilgilinin yüksek konumu nedeniyle her zaman son derece hassas olacağını, Tayvan’ı her ne zaman ve her ne şekilde ziyaret ederse etsin bunun “tek Çin” ilkesini ihlal edeceğini ve Çin-ABD ilişkilerinin temeli sarsarak siyasi etkilere yol açacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD’yi ‘tek Çin’ ilkesine bağlı kalmaya, iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin temelini oluşturan Üç Ortak Bildiri’ye ve ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemeyecekleri’ taahhüdüne uyamaya çağırıyoruz.”

Cao, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby’nin , “Çin’in Tayvan’a yönelik askeri hareketliliğini artırdığına yönelik bir kanıt görmüyoruz. Pelosi’nin ziyareti, ABD’nin tek Çin politikasını değiştirdiği anlamına gelmiyor. Çatışma noktasına gelmeye, gerilimi yükseltmeye gerek yok.” sözlerinin hatırlatıldığı soru üzerine şunları kaydetti:

“Tek Çin ilkesi Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın temelidir. ABD, sorumsuz beyanlarla tek Çin ilkesini çarpıtıp içini boşaltarak gerilime katkı sağlıyor. ABD, son zamanlarda bir ülkenin (Ukrayna kastediliyor) egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini sıkça tekrarlıyor. Umarız Tayvan konusunda da bu taahhüdüne uyar ve çifte standart uygulamaz.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *