ABD’li Williams görevi bırakacağını duyurdu

ABD’li Williams görevi bırakacağını duyurdu

Yaklaşık 10 aydır BM Libya Özel Temsilciliğini yürüten ABD’li Stephanie Williams, temmuz sonunda görevinden ayrılacağını bildirdi. Yerine kimin geleceği ise belirsiz. BM’nin Libya için atadığı temsilcilerin erkenden istifa etmeleri dikkat çekiyor!

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak, BM’nin New York’taki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, mümkün olan en kısa sürede Willams’ın görevine yeni birini getirmek için çalıştıklarını ancak şu anda belli bir isim olmadığını söyledi.

ABD’li temsilci Williams’ın istifası

Temmuz sonunda Willams’ın görevinden ayrılacağını söyleyen Hak, Libya’daki BM misyonunun devam ettiğini Williams’ın yerine gelecek kişi açıklanana kadar BM Özel Temsilciliğinin çalışmalarını geçici olarak Risdon Zninga’nın üstleneceğini kaydetti.

BM Libya Özel Temsilcisi’nin “harika bir iş çıkardığını” ileri süren Hak, BM’de görev süresinin daha da uzatılabileceğini umduklarını ancak Williams’ın başka görevlerinin de bulunduğunu ifade etti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 6 Aralık 2021’de Williams’ı Libya Özel Temsilcisi olarak atamıştı.

Lübnanlı temsilci Salame’nin istifası

BM’nin ülkedeki siyasi misyonuna uzun süre (2017’den 2020’ye kadar) başkanlık eden ve aynı zamanda barış ara bulucusu olarak görevlendirilen Lübnanlı siyasetçi Ghassan Salame, stres nedeniyle 2020 yılı Mart ayında istifa etmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Ghassan Salame sağlık sebepleriyle görevini bıraktığını açıklamıştı. Twitter’dan yaptığı paylaşımda Salame, iki buçuk yıl boyunca Libya’da tarafları bir araya getirmeye, dış müdahaleleri engellemeye ve ülkenin birliğini korumaya çalıştığını da belirtmişti. Salame, istifasını ”Ancak sağlığım bu stresi daha fazla kaldıramıyor. Bu nedenle Genel Sekreter’den bu görevden ayrılmama müsaade etmesini istedim” şeklinde gerekçelendirmişti.

Salame, henüz geçen hafta savaşın sürdüğü Libya’daki taraflarla Cenevre’de ayrı ayrı görüşmeler yapmış, ancak ateşkes konusunda ilerleme kaydedilmemişti. Aksine akabinde BM tarafından resmi hükümet olarak kabul edilen Fayiz el Serrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin bulunduğu Trablus şiddetli bombardımana tutulmuştu.

Slovak Jan Kubis’in istifası

Salame’nin ardından 18 Ocak 2021’de Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi atanan Jan Kubis de 23 Kasım 2021’de görevinden istifa etti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gassan Selame’nin istifasının ardından uzun süredir boş kalan bu göreve Kubis’i atadığını açıklamış, İtalya’nın da, BM Libya Özel Temsilciliği’ne (UNSMIL) Slovak diplomat Jan Kubis’in atanmasını büyük memnuniyetle karşıladığı belirtilmişti. İtalya Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında, “Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Jan Kubis’in BM Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi olarak atanmasının, BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmasını büyük memnuniyetle karşıladı.” ifadeleri kullanılmıştı. Açıklamada, Kubis’in atanmasının, Libya’nın istikrar sürecinde BM’nin adımlarına uygun, İtalya’nın da kararlılıkla desteklediği önemli bir atama olduğu kaydedilmişti.

Kasım ayına kadar görevi sürdüren BM’nin Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis yaklaşık 10 ay sonra görevinden istifa etti. Libya’da yapılacak kritik başkanlık ve parlamento seçimlerine 1 ay kala gelen istifanın nedeni ise belirtilmedi.

ABD’li Williams’ın atanması

Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis’in istifasının ardından, ülkede 24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimler öncesi, 6 Aralık 2021’de, Amerikalı diplomat Stephanie Williams’ı danışman olarak atanmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, basın brifinginde, Stephanie Williams’ın, Libyalı, bölgesel ve uluslararası aktörlerle ara buluculuk çabalarına öncülük edeceğini söylemişti.

Amerikalı diplomat Stephanie Williams, uzun süre boş kalan BM Libya Özel Temsilciliği görevi doldurulana kadar BM Libya Özel Temsilcisi Vekili olarak görev yapmıştı.

Williams, 2022 yılı Temmuz ayı sonunda görevi bırakma kararı aldığını duyurdu.

Çin: Afrikalı bir temsilci atanmalı

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dai Bing, Mayıs ayında düzenlenen BM Güvenlik Konseyinin Libya konulu bir oturumunun ardından yaptığı açıklamada, BM’nin Libya’daki görevini sürdürmesinin çok önemli olduğunu belirterek, “En kısa zamanda BM Libya Özel Temsilciliğine Afrikalı bir aday atanmalıdır” demişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *