Psikiyatri uzmanından ‘sanal kumar’ uyarısı

Psikiyatri uzmanından ‘sanal kumar’ uyarısı

Sanal kumar bağımlılığı teknolojik olanakların gelişmesiyle birlikte kendisini daha sık gösteriyor. Prof. Dr. Gül Eryılmaz, “Birey ekonomik problemlerini kumardan kazandığı parayla çözebileceğini düşünüyor. Ancak durum sonrasında daha kötü bir hal alıyor” diye konuştu.

Teknolojik olanakların günden güne gelişmesiyle birlikte “sanal kumara” erişim kolaylaştı. Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Gül Eryılmaz, erişim kolaylığının ve kumarla ilgili reklamların sık sık internet kullanıcılarının karşısına çıkmasının sanal ya da dijital kumar bağımlılığını artırdığını belirtiyor.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Gül Eryılmaz sanal kumar bağımlılığının yol açacağı tehlikeleri Cumhuriyet’e anlattı. Prof. Dr. Eryılmaz, “Eskiden en çok sosyoekonomik düzeyi düşük kişiler kumar oynardı. Şimdi dijital kumar bağımlılığı gençlerde daha sık görülüyor” dedi.

Cumhuriyet’ten Kader Çukay’ın haberine göre, “Sanal kumar insanlara cazip geliyor. Çünkü bu konuda dikkat çekici reklamlar bulunuyor” diyen Prof. Dr. Eryılmaz, “Bahis siteleri kişilere haber veren mesaj bile gönderiyor. Kumar oynamak için herhangi bir yaş sınırı yok. Çünkü bununla ilgili bir önlem alınmıyor. Bunlar artışın temel nedenleri arasında. Eskiden sosyoekonomik düzeyi düşük kişiler kumar oynardı. Ancak şimdi ekonomik durum fark etmiyor. Özellikle eğitim düzeyi yüksek insanların kazanacaklarına dair inançları oluyor. Çoğunlukla mühendislik eğitim almış bireyler, ‘Ben bunun hesabını yaparım, sistemi çözerim’ diyerek kumara başlıyor” ifadelerini kullandı.

Dijital kumar oynayanlara ilişkin Türkiye’de bir verinin olmadığını ancak yurtdışında yapılan bir çalışmaya göre gençlerin yüzde 7’sinin sanal kumar oynadığını söyleyen Eryılmaz, “Bu çok yüksek bir oran. Dijital kumarla tanışan kişilerin yüzde 15’i de kumara bağımlı hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Eryılmaz, mide küçültme ameliyatı olan bazı kişilerde dijital kumar bağımlılığının ortaya çıkabildiğini belirterek çarpıcı bir noktaya değindi:

“Bu kişiler zaten öncesinde gıdaya bağımlı oluyor. Mide ameliyatı sonrası gıdayla rahatlama olmayacağı için sonrasında başka bir bağımlılığa yöneliyor. Bu insanlar ya alkole ya da kumar gibi başka bağımlılıklara saplanıyor. Yaşadığımız ekonomik kriz de kumar oynamayı etkileyebiliyor. Bireyler ilk önce para kazanmak için kumar oynuyor. Ekonomik problemleri kumardan kazandığı parayla çözeceğini düşünüyor. Ancak durum sonrasında daha zorlayıcı bir hal alıyor.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *