American Thinker: Enerji savaşında Putin, Biden’ı parmağında oynattı

American Thinker: Enerji savaşında Putin, Biden’ı parmağında oynattı

ABD merkezli muhafazakar çevrimiçi dergi The American Thinker, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in enerji savaşında ABD’li mevkidaşı Joe Biden’i parmağında oynattığını belirtti.

Thomas Lifson imzalı yazıda, Batı ülkelerinin Rusya’dan petrol alımına ambargo uyguladığı, bununla fiyatının yükselmesine ve kıtlığına neden olduklarını anımsatıldı. Brüksel ve Washington’un bu eylemleriyle yaptırımların anlamsız ve verimsiz olduğunu sergiledikleri, zira Rus petrolünün stoklanmadığı, yaptırım öncesindekinden daha yüksek fiyata Suudi Arabistan’a satıldığı kaydedildi.

Suudi Arabistan, elektrik üretimi için Rus petrolünü alıyor, kendi ürettiği petrolü de çok daha yüksek fiyata Batı’ya ihraç ediyor.

Lifson’ın sözlerine göre, bu durumda kazanan Rusya. ABD ve Avrupa Birliği’nin uyguladığı yaptırımları zarafetle atlıyor ve büyük kazançlar elde ediyor. ABD ve Avrupa ise fiyatı artan Suudi petrolünü ithal etmek zorunda kaldıkları için yakıt savaşını kaybediyor.

Lifson, okurlarına hitaben, “Kim kaybediyor? Sen, ben ve dünya genelindeki tüketiciler, özellikle de Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerdeki tüketiciler. Yaptırımlar aslında, Biden’in diğer birçok girişimleri gibi verimsiz ve saçma” ifadesini kullandı.

(Sputnik)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *