Rusya: Yaptırımlar olmasaydı bu duruma gelinmezdi

Rusya: Yaptırımlar olmasaydı bu duruma gelinmezdi

Kremlin Sözcüsü Peskov, Kuzey Akım doğal gaz boru hattında kullanılan bazı türbinlerde sorun yaşandığını belirterek, “Ülkemize yönelik yaptırımlar olmasaydı hattaki tüm bakımlar normal şekilde yapılırdı ve bu duruma gelinmezdi.” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere gündemdeki çeşitli konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Akım boru hattında yaşanan sorunlarla ilgili Gazprom’un teknik konulara dair açıklama yapacağını bildiren Peskov, “Hatta kullanılan türbinlerle ilgili sorunlar var. Bakıma giden bir türbin geri dönmedi, kurulumu yapılmadı ancak yolda. Umuyoruz kurulumu gecikmeden kısa sürede gerçekleşir.” diye konuştu.

Hatta kullanılan başka türbinlerde de sorunlar olduğunu aktaran Peskov, Gazprom’un konu hakkında çalışmalar yürüttüğünü anlattı.

Peskov, Rusya’ya yönelik yaptırımların süreci zorlaştırdığını vurgulayarak, “Ülkemize yönelik yaptırımlar durumu daha karmaşık hale getiriyor. Yaptırımlar olmasaydı hattaki tüm bakımlar normal şekilde yapılırdı ve bu duruma gelinmezdi.” dedi.

Gazprom, Siemens’e ait bir türbinin Kanada’da yapılan bakımlarının ardından Rusya’ya geri teslim edilmediği gerekçesiyle Kuzey Akım üzerinden doğal gaz sevkiyatını 15 Haziran’da yüzde 60 düşürmüştü.

Gazprom’dan dün yapılan açıklamada da Kuzey Akım’daki bir türbinin daha durdurulmasına karar verildiği, 27 Temmuz’dan itibaren Portovaya kompresör istasyonu üzerinden günlük azami 33 milyon metreküp doğal gaz sevk edilebileceği duyurulmuştu.

Rusya ile İsrail arasında “İsrail Yahudi Ajansı” polemiği

Rusya Adalet Bakanlığının, İsrail Yahudi Ajansı (JAFI) temsilciliğinin tasfiyesi için mahkemeye başvurmasını da değerlendiren Peskov, “JAFI’nın Rus mevzuatına uyumluluğu konusunda soru işaretleri var ve bu durumu siyasileştirmemek, Rusya-İsrail ilişkilerine yansıtmamak gerekir.” diye konuştu.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, Moskova’nın, JAFI’nın Rusya’daki temsilciliğinin tasfiyesi yönündeki talebinin “iki ülke arasındaki ilişkileri etkileyeceğini” belirtmişti.

Lavrov, Kuzey Akım’daki türbini onarım için durdurduklarını açıkladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus enerji şirketi Gazprom’un Kuzey Akım doğal gaz boru hattındaki türbini onarım için durdurduğunu ve bu güvenlik kurallarını ihlal edemeyeceklerini savundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni’yle yaptığı ortak basın toplantısında, Avrupa’ya gaz taşıyan Kuzey Akım hattındaki türbin onarımının güvenlik kuralları çerçevesinde yapıldığını belirtti. Mevcut onarım kurallarını ihlal edemeyeceklerini vurgulayan Lavrov, gaz akışının da bu yüzden düştüğünü ifade etti.

“Kuzey Akım 2 Hattı Avrupa’nın tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede ve hazır.” diyen Lavrov, bu hattın sadece siyasi nedenlerle çalışmasının engellediğini ileri sürdü.

Artan gıda fiyatları

Afrikalı gazetecilerin artan gıda fiyatlarına ilişkin sorusuna yanıtlayan Lavrov, “Gıda krizi Kovid-19 salgınıyla başladı. Bu konuda yanlış değerlendirmeler yapılıyor. Rusya üzerine uygulanan haksız yaptırımlar da bu artış da pay sahibi.” ifadelerini kullandı.

Batı’nın her sorun için Rusya’yı suçladığını hatta Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesini bile Rusya’yla ilişkilendirdiğini hatırlatan Lavrov, Ukrayna’yla barış anlaşması taslağı üzerinde daha önce İstanbul’da anlaşmaya varıldığını ancak bunun ABD, Avrupa Birliği ve İngiltere tarafından engellendiğini söyledi.

Rusya’nın Uganda’yla bölge konularını ele aldığını ve iş birliğini güçlendireceğini kaydeden Lavrov, ülkesinin Afrika’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki reform taleplerini desteklediklerini dile getirdi.

“Kendi çıkarlarımdan yanayım”

Uganda Devlet Başkanı Museveni ise iki ülke arasındaki ticaret hacminin artabileceğine dikkati çekerek, Uganda’nın ürettiği çay, kahve ve muz gibi tarım ürünlerinin dünya pazarındaki konumuna vurgu yaptı.

Rus yatırımcıların Afrika kıtasal serbest ticaret bölgesi anlaşması sayesinde Uganda üzerinde diğer ülke pazarlarında kolaylıkla girebileceğini belirten Museveni, Soğuk Savaş döneminde kendisine sık sık “Batı yanlısı mı yoksa Doğu yanlısı mı” olduğunun sorulduğunu söyleyerek, “Ben kendimden yanayım, kendi çıkarlarımdan yanayım.” ifadesini kullandı.

Bir türbin daha durdu

Gazprom, Siemens’e ait bir türbinin Kanada’da yapılan bakımlarının ardından Rusya’ya yeniden teslim edilmediği gerekçesiyle Kuzey Akım üzerinden doğal gaz sevkiyatını 15 Haziran’da yüzde 60 düşürmüştü.

Gazprom’dan dün yapılan açıklamada da Kuzey Akım’daki bir türbinin daha durdurulmasına karar verildiği, 27 Temmuz’dan itibaren Portovaya kompresör istasyonu üzerinden günlük azami 33 milyon metreküp doğal gaz sevk edilebileceği duyurulmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *