ABD Büyükelçisi Libya’da seçimlerin yapılmasını istedi

ABD Büyükelçisi Libya’da seçimlerin yapılmasını istedi

Dibeybe ve Başağa ile telefon görüşmesi gerçekleştiren ABD’nin Trablus Büyükelçisi ve Libya Özel Temsilcisi Richard B. Norland, mümkün olan en kısa süre içinde seçimlere doğru hızlı bir hazırlık yapılması şeklinde adımların ele alındığını bildirdi.

ABD’nin Trablus Büyükelçisi ve Libya Özel Temsilcisi Richard B. Norland, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Tobruk’taki Temsilciler Meclisi tarafından Başbakan atanan Fethi Başağa’nın şiddetten kaçınmak ve ülkede sükunet yollarının bulunması konusunda kararlı olduklarını bildirdi.

ABD’nin Trablus Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Büyükelçi Norland’ın, Dibeybe ve Başağa ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, Norland’ın “Bu akşam Dibeybe ve Başağa ile yaptığım telefon görüşmelerinde son trajik ölümlerin ardından sükunetin sağlanması ve şiddetten kaçınılması konusunda kararlı olduklarını duymuş olmam beni cesaretlendirdi.” ifadesine yer verildi.

Norland’ın Başağa tarafından, aralarında silahlı gruplarca siyasi ifade haklarının tehdit altında olduğu yönündeki derin endişeleri ve yine Başbakan Dibeybe’nin kamu düzeninin sarsılması olarak ifade ettiği adımlara ilişkin endişelerini karşılıklı taraflara aktardığı kaydedildi.

“Meşruiyet konusu ancak seçimler yoluyla çözülebilir.” değerlendirmesinde bulunan Norland, telefon görüşmelerinde mümkün olan en kısa süre içinde seçimlere doğru hızlı bir hazırlık yapılması şeklinde atılacak adımların ele alındığını vurguladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *