Rusya Avrupa’ya vanaları açtı, Avrupa’da gaz fiyatları düştü

Rusya Avrupa’ya vanaları açtı, Avrupa’da gaz fiyatları düştü

Rusya ile Almanya arasındaki Kuzey Akım 1 boru hattından doğal gaz akışı, 10 günlük bakım çalışmasının ardından tekrar başladı.

Kuzey Akım projesi sözcüsü, gazın miktarını belirtmeden, akışın başladığını duyurdu. Alman hükümeti, boru hattının, planlı bakım çalışmasından sonra yeniden açılmayacağından endişe etmişti.

Rus Gazprom şirketinden Alman operatör Gascade’e iletilen verilere göre, gün boyunca 530 GWh’lik iletim sağlanacak.

Almanya’nın enerji düzenleyicisi Federal Ağ Ajansı’nın başkanı Klaus Muller, bu miktarın, toplam kapasitenin yüzde 30’una denk geldiğini duyurdu.

Gazprom, Kuzey Akım 1 üzerinden Almanya’ya gaz akışını son haftalarda yüzde 60 oranında azaltmıştı.

Avrupa’da doğal gaz fiyatları megavatsaat başına 146 euroya geriledi. Rus gazını Baltık Denizi’nden Almanya’ya taşıyan Kuzey Akım 1 boru hattından gaz akışının başlamasıyla doğal gaz fiyatları düşüşe geçti.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören ağustos vadeli gaz kontrat fiyatı, dün megavatsaat başına 155 eurodan kapanmıştı.

Avrupa için önemli bir doğal gaz boru hattı olan Kuzey Akım 1’de planlı bakımların tamamlanarak akışın başlamasıyla doğal gazın megavatsaat başına fiyatı bugün saat 09.18 itibarıyla bir önceki kapanışa göre yüzde 5,8 düşüşle 146 euroya geriledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *