MGK bugün toplanacak

MGK bugün toplanacak

Milli Güvenlik Kurulu, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak.

Milli Güvenlik Kurulu, Madrid’deki NATO zirvesi, İstanbul’daki tahıl zirvesi ve dün sona eren İran zirvesinin ardından bugün Beştepe’de toplanacak.

Terör operasyonları değerlendirilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında düzenlenecek toplantıda, Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgelerin genişletilmesi üzerinde durulacak. Bölgedeki terör varlığına yönelik yeni sınır ötesi harekatla ilgili hazırlıklar konuşulacak. MGK toplantısında yurt içindeki Eren Abluka operasyonları ile Irak’ın kuzeyindeki Pençe operasyonlarında gelinen son durum da görüşülecek. FETÖ ve DEAŞ gibi diğer terör örgütleriyle mücadelede atılacak adımlar değerlendirilecek.

Tahıl krizi

TRT’nin verdiği bilgiye göre, Karadeniz’de tahıl koridoru planının da değerlendirileceği toplantıda, Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı tahıl krizinin çözümü için İstanbul’da gerçekleştirilen zirve de dahil yürütülen temaslar ele alınacak. Bu konuda izlenecek yol haritası masaya yatırılacak.

İsveç ve Finlandiya ile imzalanan muhtıra

MGK toplantısında İsveç ve Finlandiya ile imzalanan mutabakat ile ilgili değerlendirmeler yapılacak. Geride kalan 1 aylık sürede iki ülkenin mutabakattaki maddelere uyup uymadığına bakılacak.

Irak, Libya, Kafkasya, Ege ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler de MGK’nın gündeminde.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *