Hamaney: İran-Türkiye iş birliğinin artırılması faydalı ve gerekli

Hamaney: İran-Türkiye iş birliğinin artırılması faydalı ve gerekli

Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu İran’da, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya geldi. Hamaney’in ofisinde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü. Hamaney’in basın ofisinden yapılan açıklamada, “Suriye ile ilgili sorunlar müzakere yoluyla çözülmeli ve İran, Türkiye, Suriye ve Rusya bu meseleleri diyalogla sonuçlandırmalıdır.” denildi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Türkiye ile İran’ın tüm bölgesel konularda iş birliğinin artırılmasının hem faydalı hem de gerekli olduğunu belirtti.

İran liderinin basın ofisinin açıklamasına göre, görüşmede Hamaney, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ve ticaret hacminin istenen düzeyin altında olduğunu ve bu konunun iki ülke liderleri tarafından yapılacak görüşmelerde çözüme kavuşacağını umduğunu dile getirdi.

Hamaney, Türkiye ile İran arasında tüm bölgesel meselelerde iş birliğinin artırılmasının hem faydalı hem de gerekli olduğunu vurguladı.

Suriye’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hamaney, “Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak çok önemli. Suriye’nin kuzeyine yapılacak herhangi bir askeri saldırı kesinlikle Türkiye, Suriye ile birlikte tüm bölgeye zarar verecek ve teröristlere fayda sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin güvenliğini İran’ın güvenliği olarak kabul ettiklerini ifade eden Hamaney, “Siz de Suriye’nin güvenliğini kendi güvenliğiniz olarak görüyorsunuz. Suriye ile ilgili sorunlar müzakere yoluyla çözülmeli ve İran, Türkiye, Suriye ve Rusya bu meseleleri diyalogla sonuçlandırmalıdır.” dedi.

Hamaney, terör örgütleriyle mücadelede Türkiye ile iş birliğinin önemini dile getirdi.

Görüşmede, Dağlık Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtarılarak Azerbaycan’a geri verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Hamaney, “Elbette İran ile Ermenistan arasındaki sınırın engellenmesine dönük bir siyaset mevcutsa İran buna karşı çıkacaktır çünkü bu sınır binlerce yıllık bir iletişim yoludur.” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *