Enerji iş birliği anlaşması: Fransa, BAE ile anlaştı

Enerji iş birliği anlaşması: Fransa, BAE ile anlaştı

Paris’te Elysee sarayında ağırlanan Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı el Nahyan’a, Fransa’nın en yüksek dereceli devlet nişanı Legion d’Honneur verildi. Ardından, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile el Nahyan’ın enerji alanında kapsamlı stratejik ortaklık anlaşması imzaladığı bildirildi.

Fransa Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada, enerji alanındaki stratejik ortaklık anlaşmasının BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın Paris’e yaptığı resmi ziyareti kapsamında imzalandığı belirtildi.

Anlaşmanın iki devletin hidrojen, yenilenebilir ve nükleer enerji alanlarında ortak yatırım projelerini belirlemeyi amaçladığı aktarılan açıklamada, anlaşmada yeşil projelerin finanse edilmesi için ortak bir fon oluşturulması olasılığına değinildiği ifade edildi.

Nahyan’a onur nişanı

Bu arada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, BAE Devlet Başkanı Al Nahyan’ı Elysee Sarayı’nda ağırladı ve mevkidaşına ülkenin en yüksek dereceli devlet nişanı Legion d’Honneur’ü takdim etti.

BAE, Fransa’dan geçen yıl aralık ayında 14 milyar avro karşılığında 80 Rafale savaş uçağı almak için anlaşma imzalamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *