Putin: Her şerde bir hayır vardır

Putin: Her şerde bir hayır vardır

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son zamanlarda Batı’da, Rusya’yı Donbass’ta savaş alanında yenmeleri gerektiği yönünde açıklamaların yapıldığına dikkat çekerek, “Buyursunlar denesinler” dedi. Rusya’dan çekilen Batılı şirketler için de “Her şerde bir hayır vardır” ifadesini kullandı.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’daki fraksiyonların liderleriyle görüşen Putin, “Bugün, bizi savaş alanında yenmek istediklerini duyuyoruz. Peki, ne söyleyebilirim? Buyursunlar denesinler. Batı’nın son Ukraynalıya kadar bizimle savaşmak istediğini artık çok duyduk. Bu, Ukrayna halkı için trajedi. Ama görünüşe bakılırsa her şey bu yönde ilerliyor” ifadesini kullandı.

Sputnik’in aktardığına göre, Rusya’ya yönelik uygulanan “gayri meşru” yaptırımların zorluklar çıkardığını söyleyen Putin, “Bu gerçek. Ama bu yaptırımlar, Rusya’ya karşı ekonomik yıldırım harbi başlatanların beklediği gibi bir sonuç vermedi. Amaçları sadece Rus ekonomisine olabildiğince ağır darbe indirmek değil. Amaçları, toplumumuzda nifak, kargaşa tohumlarını ekmek, insanların moralini bozmaktı. Ama yanıldılar. Bir şey başaramadılar ve eminim başaramayacaklar” dedi.
ABD liderliğindeki Batı’nın, onlarca yıldır Rusya’ya yönelik saldırgan hareket ettiğini kaydeden Rus lider, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa’da eşit güvenlik sistemi oluşturma önerilerimiz reddedildi, füze savunmasında birlikte çalışma girişimleri reddedildi. NATO’nun, özellikle eski Sovyet cumhuriyetleri sayesinde genişlemesinin kabul edilemez olduğu yönündeki uyarılarımız göz ardı edildi. Bize diyorlar ki, Donbass’ta, Ukrayna’da savaşı biz başlattık. Hayır, bu savaşı başlatan, 2014’te Ukrayna’daki gayri anayasal silahlı darbeye destek veren ve sonra Donbass halkına yönelik soykırımı teşvik eden kolektif Batı. Bugün olanların suçlusu, doğrudan kışkırtıcısı kolektif Batı.”

‘Ukrayna’da daha ciddi bir şeyler başlatmadık’

Her şeye rağmen Ukrayna krizinin çözümü için görüşmeleri reddetmediklerini kaydeden Putin, “Ama görüşmeleri reddedenler şunu bilmeli ki, zaman geçtikçe anlaşmak çok daha zor olacak” ifadesini kullandı. Putin, “Herkes şunu bilsin ki, biz daha Ukrayna’da ciddi bir şeyler başlatmadık” diye ekledi.

Putin, “Ülke normal, huzurlu bir hayat yaşıyor. Yaz, tatil sezonu, kültürel yaşam, sergiler. Oysa askerlerimiz orada kurşunlar altında çalışıyorlar, anlıyor musunuz? Vatanları için savaş alanında hayatlarını riske atıyorlar, arkadaşlarını kaybediyorlar. İşte bu yüzden siz milletvekillerine sesleniyorum, bu önemli. Toplumun birleşmesi çok önemli. Ordumuza destek için ülke genelinde ortak gündeme ihtiyaç var. Bu son derece önemli, askerler bu desteği hissetmeli” diye konuştu.

‘Egemenliğin güçlenmesi yan etki’

Bazı siyasilerin, Ukrayna’daki özel askeri operasyonun Rusya’nın egemenliğinin güçlenmesine yol açtığı yönündeki açıklamalarına dikkat çeken Devlet Başkanı, “Evet bu böyle, ama bu operasyonun başlaması böyle bir amaç taşımıyordu. Bu yan etki. Kaçınılmaz, ama yan etki. Daha önce söylediğim gibi temel amaç, Donbass’ı korumak ve Rusya’nın güvenliğini güçlendirmek.”

‘Yabancı şirketler iyi ki gitti’

“Her şerde bir hayır vardır” diyen Putin, “Ekonominin bazı sektörlerinde, bazı şirketlerin piyasamızdan çekilmesi iyi oldu. Rekabetin daha az olması kötü, ama iç rekabeti desteklememiz lazım. İç rekabet sağlanırsa mal kalitesi ve fiyatlar uygun seviyede olacak. Son zamanlarda olup biten her şey şunu gösteriyor ki, Rus ekonomisinin temeli, sınır ötesindeki bedhahların düşündüğünden çok daha sağlım çıktı” diye ekledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *