Afganistan’da ulema toplantısı sona erdi

Afganistan’da ulema toplantısı sona erdi

Taliban, Afganistan’ın başkenti Kabil’de 3 bin 500 ulemanın katılımıyla din alimleri toplantısı düzenledi. Toplantı sonunda, IŞİD-H “fitneci” olarak nitelendirildi ve Afgan halkına “uzak durun” çağrısı yapıldı.

3 gün süren toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Horasan kolu olarak bilinen IŞİD-H “fitneci” olarak nitelendirildi ve Afgan halkına “uzak durun” çağrısı yapılarak bu örgütle temas yasaklandı.

Taliban yetkilileri tarafından cumartesi günü yayınlanan bildiride “Ulusumuza sesleniyoruz. IŞİD-H adlı fitneci olgu günümüz çağının geçersizidir ve İslami ülkemizde fesat yayan sahte bir mezheptir. Onlara yardım etmek ya da bağlantıya girmek yasaktır” denildi.

Toplantı sonunda yayınlanan 11 maddelik bildiride ayrıca Afganistan’ın İslami bir yönetim sistemine sahip olduğu ve “bu sisteme karşı silahlı muhalefetin isyan ve yolsuzluk olarak kabul edildiği” belirtildi. İslami şeriat ve ulusal çıkarlara yönelik her türlü muhalefetin “yolsuzluk ve yasa dışı eylem olduğu” ifade edildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *