Türkiye-Ermenistan ‘normalleşme’ süreci devam ediyor

Türkiye-Ermenistan ‘normalleşme’ süreci devam ediyor

Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve Normalleşme Süreci Özel Temsilcisi Ruben Rubinyan ile Normalleşme Süreci Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç arasındaki görüşmeler Viyana’da devam etti.

Türk Dışişleri Bakanlığından konuya ilişkin açıklamada, Türkiye ile Ermenistan arasında doğrudan hava kargo ticaretinin mümkün olan en yakın zamanda başlatılması üzerinde mutabakata varıldığı bildirildi. Açıklamada ayrıca, ‘normalleşme sürecinin’ herhangi bir önkoşul olmaksızın sürdürülmesi konusunda uzlaşı olduğu vurgulandı.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye ile Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan arasındaki dördüncü görüşme, bugün Viyana’da gerçekleştirilmiştir.

Taraflar, Türkiye ile Ermenistan arasındaki kara sınırının iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının geçişine mümkün olan en yakın zamanda açılması üzerinde mutabakata varmışlar ve bu konudaki gerekli sürecin başlatılmasına karar vermişlerdir.

Ayrıca, Türkiye ile Ermenistan arasında doğrudan hava kargo ticaretinin mümkün olan en yakın zamanda başlatılması üzerinde mutabakata varmışlar ve bu amaçla gerekli sürecin başlatılmasına karar vermişlerdir.

Taraflar aynı zamanda, nihai hedef olan iki ülke arasında tam normalleşmenin sağlanması yönünde atılabilecek muhtemel diğer somut adımları da ele almışlar ve normalleşme sürecinin önkoşul olmaksızın sürdürülmesine ilişkin uzlaşılarını yeniden vurgulamışlardır.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *