Libya’da ortam karışmaya başladı: Tobruk’ta eylem yapıldı

Libya’da ortam karışmaya başladı: Tobruk’ta eylem yapıldı

Libya’da eylemciler, Fethi Başağa’yı başbakan seçen ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisini bastı. Trablus’ta da yüzlerce genç toplanarak eylem yapmıştı. Eylemlere Trablus’taki Başbakan Dibeybe destek verdi. Başağa önceki gün Trablus hükümetinin kenti terk etmesini istemişti.

Libya merkezli February televizyon kanalının haberine göre, bir grup eylemci Temsilciler Meclisini basarak ateşe verdi. Yerel medyada parlamentodan dumanlar yükseldiğini gösteren videolar paylaşıldı.

Sosyal medya üzerinden organize olan bir grup, “Gençlik Devrimi” sloganıyla 1 Temmuz’da Libya’nın bütün kentlerinde eylem yapma ve sivil itaatsizlik başlatma çağrısında bulunmuştu. Gençler yasama ve yürütme organlarının lağvedilerek olağanüstü hal ilan edilmesi ve ülkede seçimlerin bir an önce yapılmasını talep ediyor.

Dün Başkent Trablus’un Şehitler Meydanı’nda da yüzlerce genç toplanarak eylem başlatmıştı.

Başağa, Trablus hükümetinin kenti terk etmesini istemişti

Huna el-Asıma haber sitesine göre önceki gün Tobruk’taki Başbakan Fethi Başağa, Abdulhamid Dibeybe başbakanlığındaki Ulusal Birlik Hükûmeti bakanlarından kenti terk etmelerini istemişti. Başağa, “Başkente girmem yakın olduğu için Ulusal Birlik Hükûmeti bakanlarının Trablus’tan güvenli bir şekilde ayrılmaları için fazla zaman kalmadı.” ifadesini kullanmıştı.

Başağa’nın çağrısı “Trablus’a silah zoruyla giriş tehdidi” olarak değerlendirilmişti.

Dibeybe’den eylemlere destek mesajı

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülke genelinde yapılan eylemlere destek verdiğini duyurdu.

Dibeybe, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ülkenin tamamında yapılan gösterileri destekliyorum. Hükümet başta olmak üzere ülkedeki bütün oluşumların gitmesi gerekiyor. Ancak bu sadece seçimler yoluyla gerçekleşebilir. Libya halkı, seçimlerin yapılması ile hükümetin bütçesini engelleyen ve halkın geçim sıkıntısını daha da artıran petrol sahalarını kapatanların kim olduğunu biliyor.” ifadelerini kullandı.

Libyalı protestocular dün başkent Trablus, Tobruk, Sirte, Derne kentlerinin yanı sıra sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı ülkenin doğusundaki Bingazi kentinde eylemler yaptı. Bingazi’de kentin bazı caddelerinde bulunan küçük dükkanlar ve araç lastikleri ateşe verildi. Tobruk’taki Temsilciler Meclisi binasını basan eylemciler binanın girişini ateşe verdi.

Eylemciler elektrik kesintilerinin bir an önce çözüme kavuşturulması, petrol ürünlerine yapılan devlet desteğinin kaldırılması yönündeki kararın iptal edilmesi ve ekmek fiyatlarının düşürülmesi gibi taleplerin yanı sıra, yasama ve yürütme kurumlarının lağvedilmesi, ülkede olağanüstü halin ilanı ve seçimlerin bir an önce yapılması gibi isteklerde bulunuyor.

Sosyal medya üzerinden organize olan bir grup, “Gençlik Devrimi” sloganıyla 1 Temmuz’da Libya’nın bütün kentlerinde eylem yapma ve sivil itaatsizlik başlatma çağrısında bulunmuştu.

Mısır ve Cenevre’deki görüşmelerden sonuç alınamadı

Mısır’ın başkenti Kahire’de 11-19 Haziran tarihleri arasında Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde gerçekleştirilen Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi (TM) üyelerinden oluşan ortak komite müzakerelerinden sonuç alınamamıştı.

BM Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams’ın katılımıyla, Cenevre’de 28-30 Haziran tarihleri arasında yapılan Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ve TM Başkanı Akile Salih ile beraberlerindeki heyetlerin görüşmelerinden de uzlaşma çıkmamıştı.

Williams 30 Haziran’da yaptığı açıklamada, Tobruk’taki Temsilciler Meclisi ve Libya Devlet Yüksek Konseyi arasında Cenevre’de yapılan görüşmelerden sonuç alınmadığını duyurmuş, Tobruk’taki Temsilciler Meclisi tarafından Başbakan olarak seçilen Fethi Başağa ise dün gece, başkent Trablus’a zorla girme tehdidinde bulunmuştu.

Ne olmuştu?

BM öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmişti ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümeti’nin görev süresi 24 Aralık 2021’de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat’ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı oturumda Fethi Başağa’yı başbakan seçmiş, 1 Mart’ta ise Başağa hükümetine güvenoyu vermişti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Anlaşması’nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu ve görevi ancak seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini söylemişti.

Fethi Başağa, Washington’da üst düzey görüşmelerde

Libyalı taraflar Williams himayesinde Avrupa’da bir araya geldi

Başağa, Trablus’taki hükümetin kenti terk etmesini istedi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *