Büyükelçi Şen: Türkiye-Mısır ilişkilerinde gelişmeler olacak

Büyükelçi Şen: Türkiye-Mısır ilişkilerinde gelişmeler olacak

Kahire’ye 10 gün önce atanan Maslahatgüzar Büyükelçi Salih Mutlu Şen, “Önümüzdeki dönemde benim göreve başlamamla beraber Türkiye-Mısır ilişkilerinde çok daha olumlu gelişmeler olacağını da söyleyebilirim.” dedi.

Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Mutlu Şen, Mısır’ın başkenti Kahire’deki Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) çevrim içi Türkçe öğrenimi gören Mısırlı öğrenciler “Türk Kültürüyle Tanışma” etkinliğinde buluştu.

Kahire YEE’de düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Mutlu Şen, Kahire YEE Koordinatörü Emin Boyraz ve enstitüde çevrim içi eğitim alan yaklaşık 400 Mısırlı kursiyer katıldı.

Programın ardından AA muhabirine değerlendirmede bulunan Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Şen, “Burada çok sayıda Mısırlı genç, çoğunluğu kadın, kız öğrenci gördüm. Gerçekten kendileriyle yaptığım görüşmelerde de Türkiye’ye ve Türk kültürüne karşı çok sıcak, samimi, artan bir ilgi gözlemledim.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 10 gün önce Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği Maslahatgüzarı olarak atandığını hatırlatan Şen, Türkiye-Mısır ilişkilerine de değinerek, iki ülkenin kökleri ve geçmişi çok derin iki kardeş millet olduğunu söyledi.

Türk ve Mısır halklarının bu kültürel ve tarihi bağların bilincinde olduğunu söyleyen Şen, “Önümüzdeki dönemde benim göreve başlamamla beraber Türkiye-Mısır ilişkilerinde çok daha olumlu gelişmeler olacağını da söyleyebilirim. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor. En başta kültür, sanat, ekonomi ve ticaret olmak üzere ilişkilerimizin birçok alanda gelişerek çok daha iyi noktalara geleceğine inancım tam.” diye konuştu.

Kahire YEE Koordinatörü Emin Boyraz da program kapsamında yaptığı açılış konuşmasında Türkiye ile Mısır arasında dostluk ve kültür köprüleri kurmayı amaçladıklarını belirtti.

Enstitüde “Türkçe Dünyanın Her Yerinde” sloganıyla gerçekleştirilen program çerçevesinde Kahire YEE tarafından hazırlanan ‘Geleneksel Türk Kıyafetleri’ sergisini gezen öğrencilere Türk halk oyunları gösterileri ve Türk müziği dinletisi sunuldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *