Türk Ocakları İstanbul Şubesi görevden alındı

Türk Ocakları İstanbul Şubesi görevden alındı

Türk Ocakları’nın 110. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun davet edilmesinin ardından Türk Ocakları İstanbul Şubesi görevden alındı.

Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Cezmi Bayram, tepki çeken etkinliğin ardından açıklama yaptı. Türk Ocakları İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu’nun, genel merkez tarafından 30 Haziran 2022 tarihinden geçerli olmak üzere görevden alındığı açıklandı.

”İZİN ALMA PRENSİBİ YOK”

NTV’nin aktardığına göre, karara ilişkin bir açıklama yapan Cezmi Bayram, kendisine sosyal medyada paylaşılan yazı haricinde kendisine herhangi özel bir gerekçe sunulmadığını söyledi. 

Bu tarz kararların sadece sosyal medyadan duyurulacak şeyler olmadığını da belirten Bayram, kendisine iletilmiş herhangi bir kararın olmadığını da açıkladı.

Bayram, ”Türk Ocaklarının tarihi boyunca etkinlikleri genel merkeze iletmek veya izin almak gibi bir prensip yoktur. Zaten biz siyasi mesajlar vermiyoruz, dolayısıyla izin alınacak bir durum yok” açıklamasında bulundu.

İSLAM DÜNYASI MESELELESİ VE ÇÖZÜM YOLLARI SEMPOZYUMU

Geçtiğimiz pazartesi günü Fatih ilçesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nin işbirliği ile İslam Dünyası Meseleleri ve Çözüm Yolları Sempozyumu düzenlenmişti.

Sempozyuma CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türk Ocakları İstanbul Şubesi Başkanı Cezmi Bayram ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu katılmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) desteğiyle organize edilen sempozyumda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da konuşmacı olarak yer aldı.

BAHÇELİ’DEN TEPKİ GELMİŞTİ

Söz konusu programa MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tepki göstermişti. Bahçeli, partisinin grup toplantısında “Kılıçdaroğlu’nun Türk Ocakları Sempozyumu’nda ne işi var? Ya bunu nasıl yaptınız? Nasıl böyle bir hatanın faili oldunuz? Bu gaflete nasıl kapıldınız? Adı ve unvanı da tertemiz ülkü erlerinin inancıyla, şehit ve gazilerimizin kahramanlığıyla bayraklaşan Ülkü Ocaklarıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu, Türk Ocakları’nda düzenlenen sempozyumda şu açıklamayı yapmıştı:

“İslam hangi gerekçe ile olursa olsun adaletsizliğe, eşitsizliğe izin vermez. İslam hangi gerekçe ile olursa olsun kayırmacılığa, denetimsizliğe, otoriterliğe izin vermez. İslam’ın temel değerlerini savunuyormuş gibi görünerek zenginliği, kayırmacılığı, özgürlüğü, denetimsizliği kendisine bahşeden; gerçek bağlamından kopartılarak sunulan, sabır ve şükür tavsiyeleriyle de milyonlara yoksulluğu, dışlanmayı, baskıyı reva gören anlayışlara karşı ödünsüz bir şekilde adaleti savunmalıyız. Günümüz İslam dünyasının temel problemlerinin kaynağı adaletsizliktir. Dolasıyla günümüz İslam dünyasının temel problemlerinin tek çözümü de adalettir.”

KILIÇDAROĞLU: AKILLARINI YİTİRMİŞ BUNLAR

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada ise Kılıçdaroğlu, Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nin düzenlediği etkinliğe katılımına ilişkin, Türkiye’nin, İslam dünyasının sorunlarının aşılması ve insanların inancına nasıl saygı duyulması gerektiği konusunda örnek olması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, etkinlikte, adaletin İslam açısından da ne kadar önemli bir kavram olduğunu belirttiğini aktararak, şöyle konuştu:

“Sabah bir haber, Türk Ocağı İstanbul Yönetimi görevden alınmış. Ne söyleyeyim? Bizim konuşmaya, birbirimizi dinlemeye ihtiyacımız var; kavgaya değil. Bir arada oturup güzelliği, doğruları nasıl inşa edebiliriz; buna ihtiyacımız var. Gerçekten anlamakta zorlanıyorum. İslam dünyasında dünya kadar sorun var. Kan akıyor, birbirini öldürenler ağırlıklı olarak İslam dünyasından. Birbirlerine kılıç, silah çekiyor ‘Allah Allah’ deyip onu öldürüyor, o da ‘Allah Allah’ deyip onu öldürüyor. İslam dünyasında kan durmasın mı, güzellik, demokrasi, adalet olmasın mı? Adalet istiyorsunuz, dillendiriyorsunuz, tahammül edemiyorlar. Emin olun akıllarını yitirmiş bunlar, tahammül edemiyorlar. Adalete tahammül edemeyen bir anlayış bu ülkeye nasıl adalet getirecek Allah aşkına? Kimse endişelenmesin, Allah’ın izniyle adaleti biz getireceğiz. Her kavga sonlarını getiriyor. Kendileri, kendi sonlarını getiriyorlar. Bizi dinleseler emin olun çok güzel şeyler olacak ama bizi de dinlemiyorlar. Doğruları dinlemeye tahammül edemiyorlar; yanlıştan, kinden, öfkeden besleniyorlar. Buradan çıkmaları lazım.”

TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ’NDEN YANIT 

Türk Ocakları Genel Merkezi ise yayımladığı mesaj ile MHP lideri Bahçeli’ye yanıt vermiş; ”Türk Ocakları yönetiminin milliyetçilik konusunda hiç kimseden ders almaya ihtiyacı yoktur” demişti.

Yapılan açıklama ise şöyle:

TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ BASIN AÇIKLAMASI
28 Haziran 2022

Türk Ocakları Genel Merkezi Yönetim Kurulu, İstanbul Şubesinin Genel Merkez’e danışmadan ve Genel Merkez’in onayını almadan yaptığı Sempozyum dolayısıyla konuyu bütün yönleriyle istişare ettikten sonra kamuoyuna bir basın açıklaması yapmıştır. Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, İstanbul Şubesi Başkanı Dr. Cezmi Bayram ile yaptığı telefon görüşmesiyle şube yönetim kurulunun görevden alındığını tebliğ ettikten sonra bu durum da sosyal medya vasıtasıyla kamuoyuna açıklanmıştır. Alınan ve kamuoyuyla paylaşılan karara rağmen medyada, Meclis’te ve kamuoyunda meydana gelen gelişmeler ve yapılan açıklamalar üzerine aşağıdaki hususların vurgulanmasına karar verilmiştir:

1. Türk Ocakları, bugünkü Türkiye’de hiçbir siyasi partide veya sözde STK’lerde olmadığı kadar demokratik bir yapıdadır ve istişareye önem ve öncelik verir. Şubelerle düzenli olarak yapılan istişare toplantılarında, Genel Merkez yönetimine yönelik tenkitler kayda geçirilmekte ve bundan dolayı hiç kimse hakkında soruşturma açılmamaktadır. Genel Merkez’in, İstanbul Şubesi hakkındaki kararı, Genel Merkez Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin saatler süren müzakeresi sonucunda alınmıştır.

2. Türk Ocakları, kesintilerle de olsa 110 yıllık kadim bir Ocak’tır. Kuruluşundan itibaren parti siyaseti dışında olmayı ilke edinmiştir. Cumhuriyet’in kuruluş sürecinde oynadığı merkezî ve hayati role ve ifa ettiği hizmetlere rağmen bu ilkesine bağlılığı dolayısıyla ve Türk dünyası konusundaki tavrı yüzünden 1931’de kendisini kapatmaya mecbur bırakılmıştır.

3. Türk Ocakları, Türk milliyetçiliği fikrinin bu topraklardaki kurucu teşkilatıdır ve geçmişten günümüze kadar bu çizgisini sürdürmüştür. Türk Ocakları yönetiminin, milliyetçilik konusunda hiç kimseden ders almaya ihtiyacı yoktur. Sözde çözüm sürecinde, Türk kimliğinin ret ve inkârı konusunda ortaya koyduğumuz “ama”sız, “fakat”sız tavrı, teröristle müzakerenin “çözüm” değil “çözümsüzlük” getireceği yolundaki ikazlarımızı, 15 Temmuz gecesindeki dik duruşumuzu unutanlar, ağ sayfamıza baksınlar.

4. Türk Ocakları, parti siyasetinin dışındadır, ancak “Türk” kelimesinden tüyleri diken diken olanlarla yol yürümemiştir; yürümeyecektir.

5. Türk Ocakları, partiler üstüdür, ancak “Ermeni soykırımı yalanı”nın propagandasını yapanlar veya hangi cenahtan olursa olsun Türk Devleti’ne “seri katil” diyenlerle bir arada olmamıştır ve olmayacaktır.

6. Türk Ocakları, parti siyasetinin dışındadır, ancak ülke yönetiminde gördüğü sorunlar hakkındaki düşüncelerini, uygun bir dille ve kendine has duruşuyla ifade etmekten geri durmamıştır ve durmayacaktır.

7. Türk Ocakları Genel Merkezi ve şubelerinin, bulundukları yerlerin AK Partili, MHP’li, CHP’li, İYİ Partili belediyelerinden destek talep etmeleri ve bu toplantılara siyasilerin katılımı gayet tabiidir. Ancak bu hususta, bölücüler hariç bütün partilerin davet edilmesi ilkesine uygun hareket edilmesine ve faaliyetin bir partinin propagandasına zemin yapılmamasına özen gösterilmesi şarttır. Davetlere icabet etmeyenlerin eleştiri hakları da yoktur.

8. Türk Ocaklarının milliyetçilik anlayışı; etnik ve mezhebî ayrımların üzerinde, Türkiye’de yaşayan bütün insanlarımızı kapsayıcı bir muhtevaya sahip olduğu gibi din ve mezhep farkı gözetmeksizin dünyadaki bütün Türklerin kardeşliğini esas alır. Bunun içindir ki Türk Ocakları, hasbi bir anlayışla, Çin Devleti’nin ekonomik gücü vb. etkenleri bir kenara bırakarak Doğu Türkistan’da soykırıma tabi tutulan kardeşlerimizi, Kırım’dan Türkmeneli’ne bütün Türk coğrafyasındaki mazlumların haklarını tavizsiz bir şekilde savunmuştur ve savunacaktır.

9. Bizi yöneten siyasilere hatırlatırız ki; biz, parti siyasetinin tarafı veya hiçbir partinin arka bahçesi değiliz. Bizim tek kaygımız Türk Milleti’nin birliği ve Türk Devleti’nin bekasıdır. Türk Ocakları, parti siyasetinin dışındadır; dışında kalmaya da devam edecektir. Buna aykırı hareket eden yöneticilerimiz, Türk Ocaklarındaki yönetim görevlerinden ayrılacaklardır. Partilerimizin de kutuplaşma siyasetinden ve ötekileştirici dilden uzaklaşmalarının Türkiye’nin bekası açısından vazgeçmez ön şart olduğunun farkına varmaları en büyük temennimizdir.

Kimse unutmasın ki, merhum Dündar Taşer’in dediği gibi, “Türk Ocağı fazla kurcalamaya gelmez, oradan bozkurt çıkar. Bozkurt!”.
Büyük Türk Milleti’ne saygı ile duyurulur.
Allah, milletimizin yâr ve yardımcısı olsun.
Ne Mutlu Türküm Diyene!

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *