Kocaeli Valisi Yavuz: Bu ülkede devletin ideolojisi hâlâ İslam’dır

Kocaeli Valisi Yavuz: Bu ülkede devletin ideolojisi hâlâ İslam’dır

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Devletin bugünkü tanımı laiklik olsa da ki biz laikliği yanlış anlıyoruz hala. Bu ülkede devletin ideolojisi İslam’dır. Lozan’a bakarsanız Lozan da aynıdır. Bu ülkede sadece ve sadece azınlıklar gayrimüslimlerdir. Bir daha söylüyorum. Atatürk’ü de anlamayanlar var ülkede, devleti de anlamayanlar var.” dedi.

Kocaeli Valiliği koordinesinde devam eden yardım kampanyalarına bağışta bulunan iş adamlarına ödül takdiminde Kocaeli Valisi Seddar Yavuz konuştu. Vali Yavuz’un konuşmasından satır başları şöyle:

“2. Dünya Savaşından Sonra İmparatorluk Kuramayan Bir Biz Kaldık”

Türk kültür ve medeniyetini tarif et deseler sevgi medeniyeti olarak ifade ederim. Her şeyi kapsayan engin bir duygu sevgi. Türk milletinin tarihine baktığınızda bunların çokça örneklerini görmek mümkün. Dünyanın son evrensel ve emparyel imparatorluğunun sahibi şüphesiz biziz. Birinci dünya savaşından sonra da ve arkasından ikinci dünya savaşından sonra da herkes imparatorluklarını tekrar kurdu. Bunu henüz başarmayan bir biz kaldık. Bunu başaramadığımız için de bizim coğrafyamız kan ve gözyaşı ile yoğrulmaya devam ediyor. Küresel çetenin bölüp parçaladığı insanları bizim üzerimize gönderdiği, aç susuz kalan insanların bir şekilde yardımına koşmak zorunda bıraktığı bir vatan olarak karşınızdayız.

“İslam ile Kenetlenmiş Bir Medeniyetin Evlatlarıyız”

Ramazan Bayramında ve Kurban bayramında ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayacağız. Bunları niye yapıyoruz. Çünkü biz İslam medeniyetini özümsemiş, İslam ile yücelmiş, İslam ile kenetlenmiş bir medeniyetin evlatlarıyız. Batı medeniyeti çıkarı hedefler. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun siz bu medeniyetten beslendiniz. Bu çeşmenin suyunu içtiniz. Bu çeşmenin suyu yüce kitap Kuran ve İslam’dır.

“Bu Ülkede Azınlıklar Sadece ve Sadece Gayrimüslimlerdir”

Devletin bugünkü tanımı laiklik olsa da ki biz laikliği yanlış anlıyoruz hala. Bu ülkede devletin ideolojisi İslam’dır. Lozan’a bakarsanız Lozan da aynıdır. Bu ülkede sadece ve sadece azınlıklar gayrimüslimlerdir. Bir daha söylüyorum. Atatürk’ü de anlamayanlar var ülkede, devleti de anlamayanlar var. Bu ülkede azınlıklar sadece ve sadece gayrimüslimlerdir. Müslüman hiçbir unsur bu ülkede dün de bugün de azınlık değildir. İster Boşnak asıllı, ister Kürt asıllı. Bunların hepsi asli ve kurucu Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşlarıdır ve eşit haklara sahiptir. Osmanlı’da da Padişahların yanındaki şeyhülislamlara bakarsanız yine onların Kürt asıllı olduğunu görürsünüz. Bizim bir etnik derdimiz yok. Aynı yolun yolcusu muyuz? Sevincimiz bir mi? Davamız bir mi? Bu ülkenin her bir rengini kucaklıyoruz. Kimsenin siyasi görüşten dolayı tavrımız söz konusu değil. O yüzden İslam’ın önderliği hala bu millette. Bu anlayışı lütfen bozmayın olur mu? Bu anlayış önemli bir anlayış. Katiline aşık bir nesi yetiştirdiğinizde felaketle yüz yüze gelirsiniz. Bugün yaşadığımız 1918 travması. Bizde birçok insanın maalesef zihninin işgal edilmesine neden olmuştur.”

Seddar Yavuz kimdir?

Eskişehir doğumlu olan Seddar Yavuz, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Sırasıyla Harmancık, Aslanapa ve Güdül Kaymakam vekillikleri, Korgun, Eğil, Dursunbey, Kadınhanı, Siverek, Kemer, Gaziosmanpaşa Kaymakamlıkları yapmıştır. Evli ve dört çocuk babası olan Seddar Yavuz, 13 Şubat 2014 tarih ve 5916 sayılı valiler kararnamesi ile Uşak Valiliği görevine atanmıştır. Ardından 25 Ağustos 2015 tarihinde Valiler Kararnamesi ile Muş Valiliğine atanmıştır. 21 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan valiler kararnamesi ile Ordu Valiliğine getirilmiştir. Haziran 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan valiler kararnamesi ile Kocaeli Valiliğine getirilmiştir. Seddar Yavuz, halen Kocaeli Valisi olarak görev yapmaktadır.

Kaynak: Kocaeli Gazetesi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • A.Hocaoğlu
    29 Haziran 2022, 23:31

    Bu İslâm öyle kuvvetli bir Dîn ki,Kocaeli valisinin açıklamaları,olsa olsa Ercümend ağabeyin bizim insana biçilen ”deli gömleği” benzetmesine tam da uyacak bir açıklama olmasına rağmen,ADD’nin uykularını kaçırmış olacak ki laikliği hedef alıyor diye hemen suç duyurusunda bulunmuşlar vali hakkında. 😀

    REPLY