Hamas ve İslami Cihad, Filistin direnişine destek çağrısı yaptı

Hamas ve İslami Cihad, Filistin direnişine destek çağrısı yaptı

Lübnan’da 11. İslam Ulusal Konferansı’na katılan Hamas ve İslami Cihad temsilcileri, Arapları ve halkı Müslüman ülkeleri Filistin direnişini desteklemeye çağırdı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ve İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlenen 11. İslam Ulusal Konferansı’na katıldı.

Heniyye, burada yaptığı konuşmada Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan projelere karşı Filistin direnişinin siyasi, hukuki ve ekonomik olarak desteklenmesi gerektiğini, bunun stratejik bir seçenek olduğunu belirtti.

Filistin halkının farklı grupları arasında birlik sağlanmasının ulusal çıkarlar üzerinde uzlaşıya varılması ve söz konusu tasfiye projeleriyle mücadele edilmesi için zaruri olduğunu vurgulayan Heniyye, İsrail’in Filistin halkına karşı zafer kazanmasına izin verilmemesini istedi.

Nehhale: Filistin konusu gündemde tutulmalı

İslami Cihad Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale ise, direniş kültürünü yaygınlaştırma konusunda üzerlerine büyük sorumluluk düştüğünü ifade ederek Filistin konusunun gündemde tutulması gerektiğini kaydetti.

Nehhale, Arap rejimlerinin Filistin halkının direnişini ihmal ederek İsrail’le her alanda açılıma gitmesini ve ilişki kurmasını kınadı.

İsraille peş peşe ‘normalleşme’ adımları

Arap coğrafyasındaki 22 ülke arasında İsrail’le normalleşmeyi Fas, Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan kabul etmişti.

Hamas lideri Heniyye, Lübnan’daki Filistinli mültecilerle buluşmak üzere 21 Haziran’da Beyrut’a gitmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *